Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
"BİZ SİZİ ARARIZ"IN ÖTESİNE GEÇECEK BİR GÖRÜŞME İÇİN ÖNERİLER
Samet / 18 August
834 0
Kısa bir süre sonra iş görüşmeniz var. Giysiniz, cv'niz, tüm belgeleriniz hazır. Peki ya siz?

Sonunda o gün geldi. Yıllarca okudun, arkadaşların tatillerde coşarken sen staj yaptın, mezun oldun ve iş görüşmesi maratonuna başladın. Başvurduğun şirket profiline göre nasıl giyinmen gerektiğini biliyorsun, tüm belgelerin yanında, öz geçmişini de aldın. Her şey hazır... mı acaba?

Şirketle ilgili bilgi topla.

Diploman, şahane notların, referans mektupların ve öz geçmişin ne kadar iyi olursa olsun; görüşme yaptığın şirketle ilgili bilgi sahibi değilsen, görüşmenin başarılı gitme ihtimali hızla düşer. Kim işe alacağı kişinin, bir parçası olmak istediği yapıyla ilgili araştırma yapmamış olmasını ister ki?

Görüşme öncesinde, mutlaka şirketle ilgili araştırma yap. Sosyal medya hesaplarını incele ve şirketin öne çıktığı özellikleri not al. Sektörle ilgili de bir fikrin olması gerektiğini hiç söylemiyoruz bile! Görüşme esnasında, şirketle ilgili edeceğin birkaç cümle, görüşme için hazır olduğunu gösterecektir. Özenli ve titiz bir çalışan adayı da her zaman fark yaratır.

 

Sadelik iyidir.

Özellikle de söz konusu olan iş görüşmesinde giyeceğin kıyafet ise. İster bir reklam ajansıyla ister bir bankayla görüş; ilk görüşmede (çok değilse de) kurumsal giyinmen, iri aksesuarlardan ve ağır makyajdan kaçınman senin için olumlu olacaktır. Dikkati üzerinde tuhaf desenler olan rengarenk bir gömleğe ya da gözü morarmış gibi gösteren lacivert makyaja çekmektense, sadece anlattıklarına çekmek, daha iyi bir fikir olabilir!

 

Görüşmeden 10 dakika önce orada bulunman yeterli.

Görüşmene 2 dakika kala koştura koştura görüşme mekanına gitmen, motivasyon ve enerjininden çalar. Bu durumun aksine, yarım saat önce mekanda olman da hem senin hem de karşı taraf için bir baskı unsuru olur. Bu yüzden iyisi mi, ortasını bul ve 10 dakika öncesinde görüşme yapacağın yere git. 

 

Motivasyon şart. 

Ne söylediğin kadar, nasıl söylediğin de önemli. Eğer yılların birikimini, sıkkın sıkkın paylaşmaya çalışırsan; hırs ve motivasyonun karşı tarafa geçemeyebilir. Burada aslolan, pozisyonla ilgili olarak heyecanını paylaşabilmen. Birden çıldır ve zıplamaya başla demiyoruz ama bu işi ne kadar istediğini; kendi başına olduğu kadar bir ekiple çalışma konusunda da hevesli olduğunu paylaşman, diğer adaylara fark atmanı sağlayacaktır. 

 

Güzel bir kapanış yap.

Görüşmenin sonlarına doğru, ilgili kişiyle tanışmaktan duyduğun memnuniyeti, haber bekleyeceğini söyleyebilirsin. Ortama göre, pozisyona dair duyduğun heyecana da kısaca değinebilirsin. Aslolan çok da uzatmadan, hoş bir son izlenim bırakarak mekanı terk etmek. 

Teşekkür e-postasını unutma!

Eğer görüştüğün kişinin posta adresi sende varsa, kendisine teşekkür e-postası atabilirsin. Bu e-postada görüşme için teşekkür etmen ve kibarca haber beklediğini belirtmen yeterli. Ama görüştüğün kişi çok üst düzeyse, e-posta adresi sende yoksa ya da görüşme sonrası e-posta atmanın uygun olmayacağını hissetmişsen, durum farklı. O zaman teşekkür e-postası atmak yerine, sadece karşı taraftan haber beklemen daha doğru olacaktır.

 

Birkaç noktaya dikkat ederek, başarılı bir iş görüşmesi yapmak ve "Biz seni ararız"dan çok daha fazlasını elde etmek mümkün. Her görüşme başarıyla sonuçlanmasa da, hepsi bir deneyim! Sana şimdiden görüşmelerinde başarılar diliyoruz. Yolun açık olsun!