Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
BİR MÜZİK VAHASI: SALZBURG MOZART HAFTASI
Samet / 25 Ağustos
1077 0
"Babamın ülkesi, üzerimde her zaman en önemli hakka sahip olmuştur" Wolfgang Amadeus Mozart

Avusturya deyince, aklınıza ne geliyor? Asalet? Tarih? Klasik müzik? Mozart? Hepsinde haklısınız! Avusturya, köklü tarihi ve asil atmosferiyle, göz alan bir ülke. Özellikle de söz konusu olan her yıl Salzburg'ta düzenlenen Mozart Haftası ise...Mozart'ın doğum yeri: Salzburg

Salzburg, Avusturya'nın en büyük dördüncü şehri. Avusturya'nın orta kesiminde adını taşıyan eyaletin merkezinde bulunuyor. Almanya sınırında yer alan şehir, Alp Dağı eteklerinde Zalzach Irmağı'nın iki kıyısına uzanıyor. Aynı zamanda da Almanya sınırında yer alan şehir, hem doğaseverler hem de klasik müzik aşıkları için tam bir vaha niteliğinde.

Kelime anlamı olarak "Tuz şehri" anlamına gelen Salzburg, Mozart'ın doğduğu şehir olması bakımından hem Avusturya hem de klasik müzik tarihi için büyük önem taşır. Eğer bir gün yolunuz Salzburg'a düşerse; bir şehrin nasıl olur da her adımında ziyaretçilerine enfes mimariler sunduğunu görürseniz şaşırmayın! 

Her yıl sayısız turisti ağırlayan Salzburg'ta görmeniz gereken sayısız müze, saray ve insanı zaman yolculuğuna çıkaran mimari eser mevcut. Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmeyi başarmış olan Alstadt, şehrin en eski bölgesi olan Ridenburg ve yeni bölge Neustadt sizi bekliyor. 


Şehrin sembolü: Wolfgang Amadeus Mozart

Klasik müziğin dahi çocuklarından biri olarak çok küçük yaşlarda tanınan Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Salzburg'da doğru. O yüzyılda (şimdiki yüzyılda olduğu gibi...) klasik müzik alanında yetişmek için en şehirler kuşkusuz Viyana ve Salzburg idi. Ülkesi, sanatçı için o kadar belirleyici olmuştur ki şöyle dediği söylenir: "Babamın ülkesi, üzerimde her zaman en önemli hakka sahip olmuştur".

Mozart Haftası'na gitmeye hazır mısınız?

Olsanız iyi olur. Çünkü her yıl Mozart'ın doğduğu ay olan ocak ayında düzenlenen bu festival, Asya'dan Latin Amerika'da, Avrupa'dan Orta Doğuya; birçok sanatçıyı Salzburg'ta topluyor. Dünyaca ünlü solistlerden opera dinletileri, senfoni ve oda müziği konserleri, resitaller ve kısacası günümüz klasik müzik sanatçılarından en rafine örnekler, bu festivalde bir araya geliyor.

Mozart Festivali'nde buluşan sanatçılar, dahi bestecinin doğumunu kutlayadursun; Salzburg adlı bu müzik vahasında dünyanın en iyi senfoni orkestralarından olan Vienna Philharmonic, Camerata Salzburg, ve The Mozarteum Orchestra Salzburg'u da dinleme fırsatını bulabilirsiniz. Eğer gerçek bir klasik müzik tutkunuysanız, Mozart Festivali ömrü hayatınızda en az bir kere katılmanız gereken etkinliklerden biri.

Salzburg ve bitmeyen klasik müzik konserleri

Salzburg'da yılın her döneminde konser ve festivallere rastlamanız mümkün. Bunlardan en önemlisi, 1920 yılından beri yaz aylarında düzenlenen tiyatro ve klasik müzik aşıklarını bir araya getiren Salzburg Festivali. Max Reinhardt, besteci Strauss, opera yönetmeni Franz Schalk ve sahne tasarımcısı Alfred Roller'in çabalarıyla başlayan festivalde, ilk iki yıl sadece tiyatro oyunları sergilendi. Sonraki yıllarda program genişleyerek; klasik müzik konserleri de eklendi. Sanat dünyasının en önemli etkinliklerinden sayılan Salzburg Festivali, efsanevi orkestra şefi Karajan gibi pek çok prestijli ismi de ağırladı.