Ana Sayfa>> Teknoloji Bilim
Okuma Süresi 5dk
MÜZİK DÜNYASININ ÜNLÜLERİNİ İÇEREN 10 TUHAF VİDEO OYUNU
Samet / 25 August
838 0
80'lerin atari patlamasında, birçok grup ve sanatçı da bilgisayar oyunlarına konu oldu. Listede kimler var dersiniz?

80'lerde dünya baştan aşağı değişirken; hayatımıza atari ve bilgisayar oyunları da girdi. Dünyaca ünlü sanatçı ve müzik grupları da hem marka yönetimi hem de daha çok albüm satmak adına bu oyunlara konu oldu. Günümüzde Britney Spears'dan The Beatles'a; birçok ünlü, Rock Band, Guitar Hero gibi müzik tabanlı oyunlara ya da çeşitli dans oyunlarına konu oldu. Diğer popstarlar ise belirli bir gruba hitap eden ve belirli başarı seviyelerinde kalabilen farklı oyunlarda yer aldı. 

 

1.JOURNEY ESCAPE, 1982

San Francisco çıkışlı soft rock grubu Journey, karaokelerin vazgeçilmez parçası "Don't Stop Believin" ile bilindikleri gibi video oyunlarını erken benimseyenler tarafından da tanınırlar. Bunun sebebi de Atari 2600 için 1982 yılında çıkarılan

Journey Escade'de, grup üyelerinin ilkel, dijital avatarlar olarak kullanılması. Amaç, joystick yardımıyla grup üyelerini enstrumanlarına ulaştırıp, yol üzerindeki hayranlarını aşmaya çalışmak. Çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyunun efektleri Journey'nin kalitesini yakalayamadı. Konsept, yıllar sonra tekrar güncellendi. 

 

2.MICHAEL JACKSON: MOONWALKER, 1990

Evet, tabii ki Michael Jackson'dan bahsediyoruz. Jackson birçok oyunda yer aldığı gibi, kendi isteğiyle Ready 2 Rumble Boxing: Round adlı oyunda da oyuncuları coşturdu. Sega Mega Drive için üretilmiş olan Moonwalker ise en zayıf oyunlarından biri oldu. Aynı adı taşıyan sürreal filmden esinlenen oyunda, çocuk kurtarmaya dair bir akış, bulmaca, yarış ve dövüşler yer alıyordu.

 

3.OMIKRON, THE NOMAD SOUL, 1999

David Bowie, distopik bir gelecekte geçen ve oldukça gizemli bir akışa sahip olan bu "first person" (oyuncunun açısından izlenen) macera oyununda, küçük ama kritik iki rolde oynadı. Siber mistik karakter Boz olarak, oyuncuyu hükümetin şeytani hamlelerine karşı uyardı. Aynı zamanda oyunda yer alan The Dreamers adlı grup için harikulade şarkılar yazdı. Bu şarkılar, Bowie'nin 1999 tarihli albümü "Hours"da yer aldı.

 

4.WU TANG, TASTE THE PAIN, 1999

Tekken, Mortal Kombat ve Virtua Fighter gibi dövüş oyunlarından etkilenen 1999 tarihli bu oyunda, oyuncular Wu-Tang üyeleri olarak dövüşebiliyor. Oyuncular ilerledikçe, "yüksek şiddet modu" gibi özellikleri de kullanabiliyor. Yayıncı Activision, özel olarak W şeklinde bir kumanda bile üretmişti. 

 

5.GIVE MY REGARDS TO BROAD STREET, PAUL MCCARTNEY, 1984


Oyun, Paul McCartney'nin 1984 tarihinde senaryosunu yazıp başrolünde oynadığı başarısız filmi "Give My Regards to Broad Street"ten uyarlandı. Commodore 64 ve Sinclair ZX Spectrum için üretilen oyunda, oyuncu Londra'da grup üyeleriyle tanışmak için dolaşıyor da dolaşıyor... 

 

6.REVOLUTION X, 1994

Helga adında bir patronun yönettiği "New Order Regime"de geçen oyunda, Aerosmith üyelerini bularak ilerlemek ve bir adet de konset bileti kazanmak amaçlanıyor. Grup üyeleri tuhaf görünen iki boyutlu bir ekranda belirse de yine de grubu dinleyebilmek heyecan verici. Tyler, oyunculara sesleniyor: "Hadi biraz zarar verelim, Aerosmith tarzında!"

 

7.DEF JAM: FIGHT FOR NY, 2004

Def Jam, 2003 yılında güreş teması öncesi oyunlardan Vendetta ile oyun sektörüne girmiş ve bir yenisini denemek için de yeterince başarılı olmuştu. Fight For NY, karışık dövüş stillerini harmanlayan, Snoop Dog ve Carmen Electra gibi ünlülere ve ürün yerleştirmeye yer veren bir dövüş oyunu.

 

8.FRANKIE GOES TO HOLYWOOD, 1985 


80'lerin ortasında popülerleşen bir İngiliz grubu olan Frankie Goes to Holywood, ilginç oyunu sayesinde; video oyunlarının rakibe karşı kazanmayı amaçlamaktan çok daha fazlasını vadebileceğini gösterdi. Spectrum ve C64 için üretilen oyun, Liverpool'da geçiyor. Amaç, teraslı bir evde dolanan ana karakterle birtakım ara bilmeceleri çözerek, "tam  insan" haline gelmek.

 

9.KISS: PSYCHO CIRCUS, THE NIGHTMARE CHILD, 2000

2000 yılında Sega Dreamcast ve PC için üretilen oyun, Todd McFarlane Productions tarafından üretilen aynı adlı bir çizgi roman serisine dayanıyor. Kiss grubunun alteregoları olarak özel güçler kazanan sıradan görünüşlü kahramanların yer aldığı oyun, grubun bir sonraki yıl çıkardığı ve "manasız" bulunan Pinball'a göre çok daha ilgi çekici bulunmuştu.

 

10.50 CENT: BLOOD ON THE CENT, 2009

İsimdir bir Orta Doğu coğrafyasında geçen oyunda, kullanıcılar 50 Cent müzikleri eşliğinde, düşmanları silahlarıyla yerle bir ediyorlar. Yapımcılar, ünlü yıldızın 7 yaşındaki oğlunun özel isteği üzerine; oyuna gerekli gereksiz bir dolu helikopter ve savaş sahnesini eklediklerini belirtiyor. Oyunun kahramanı olmak, 50 Cent'in egosuna yetmemiş olsa gerek...