Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
DİBİ GÖRENLERİ RAHATLATAN, "HER BAŞARININ ALTINDA İLLA Kİ BOL BOL BAŞARISIZLIK VARDIR" DEDİRTEN BİR HİKAYE: ELON MUSK
Samet / 25 Ağustos
910 0
Siz Musk'ın dünyaya 'başarılı bir yatırımcı' olarak geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama gerçek, biraz daha farklı!

Elon Musk'ın sıfatları bitmiyor. İnternette onu nasıl tanımlamıyorlar ki... "Güney Afrika'da doğan Kanadalı-Amerikalı iş adamı, yatırımcı, kaşif ve mühendis. SpaceX'in CEO ve CTO'su, Tesla'nın kurucu başkanı..." Ama Musk, bugünlere çok da kolay gelmedi. "Para var, saadet var"ın ötesinde; onun hikayesi daha çok "Sabır var, sebat var, zeka var" cinsinden. Her zaman başarılarını konuştuğumuz Musk'ın hatalarını okumaya hazır olun. Ne yalan söyleyelim, insan geleceğe daha umutlu bakabiliyor!

Musk, ilk başarısızlığını bir iş başvurusunda yaşadı. (Evet, Elon'lar da işe başvurur!) Zamanında web tarayıcılarının lideri konumunda olan Netscape'e yaptığı iş başvurusu, 1995 yılında güzel bir red yedi. Ama macera, bununla sınırlı kalmayacaktı kuşkusuz. Musk, kendi kurduğu Zip2'nun CEO'su olmak için kolları sıvadı (ki insanın kendi kurduğu şirketin CEO'su olmak istemesini anlamak çok da zor değil.) Ama gelin görün ki bu isteği yönetim kurulu üyeleri tarafından kabul edilmedi!

En kötü fikir, Musk'tan!

Şimdi sıkı durun. İnsanlığı Mars'a götürmeye hazırlanan ve elektrikli otonom otomobillerden bahseden Musk'ın ilk PayPal ürünü, 1999 yılında en kötü 10 iş fikri arasında yer aldı. Anlaşılan 90'lar Elon Musk için çok da şahane değildi! Peki ya 2000'ler?

Sene 2000. Evlenmeyi çok seven Musk, ilk eşiyle balayına gider. O dönem PayPal'ın CEO'sudur ve yönetim kurulundadır. O balayındayken, ne oldu dersiniz? Musk kovulur! Böylesini şeytan yapmaz...

Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. İyi ki de doymamış.

Musk, uzay fikrine çok daha önceleri odaklanmış olacak ki bu konuda Ruslarla işbirliğine gitmek istedi. Ama sonuç umduğu gibi olmadı. Ruslar, 2001 yılında Mars'a fare göndermek ve bitki yetiştirmek isteyen Musk!a roket satmayı reddetti. Rusların fikri 2002 yılında Musk karşılarına SpaceX ile çıktığında da değişmedi. Şimdi ne düşünüyorlardır acaba...

2000'lerin başları da Musk için çok şahane sayılmazdı. 2006 ve 2007 yıllarında fırlatılan Falcon 1 başarısızlıkla sonuçlandı. Üstelik 2008 yılında Nasa uydusu taşıyan Falcon 1 de aynı şekilde sonuçlandı. Ama Musk ne yaptı? Durmadı.

İflas!

Evet, inanması zor ama zamanın birinde "iflas" ve "Elon Musk" aynı cümlede yer alıyordu. Tüm bu başarısızlıkların, Musk'ın egosunu yerle bir etmesi dışında başka karşılıkları da olacaktı. Tesla ve SpaceX, bu olaylardan sonra 2008 yılında iflasın eşiğine geldi.

2013 yılında Falcon 9 v1.1 isimli roketi okyanustaki drone gemiye inerken yine başarısızlıkla sonuçlandı. Bu da yetmezmiş gibi 2014 yılında Tesla Model 5, bataryasının enerji tutma kapasitesinin zamanla azalması sebebiyle birçok sorun yaşadı ve yaşattı.

2015 yılı da Musk için olumsuz haberler getirmeye çalışıyordu. 4. roket de fırlatma esnasında patladı ve okyanusta bulunan bir drone gemisine roketlerin indirilmesi sırasında yaşanan 2. ve 3. patlamaya değinmiyoruz bile... 

Model X beklemede...

Yıl 2016. Tesla Motors, Model X'in teslimatlarını 18 aydan fazla bir süre için ertelediğini duyurmak zorunda kaldı. Model X'i heyecanla bekleyenlerin, biraz daha sabırlı olması gerekiyordu.

Belli ki Musk'ın roketlerden yana 'talihi' yoktu! 2016 yılında değeri tam 300 milyon dolar olan Facebook uydusunu taşıyan roketin fırlatılışı öncesinde tam 5 adet roket patlaması yaşandı.

Musk, belki başarısızlıklarından güç aldı belki de sahip olduğu zeka, birikim ve serveti hata yapma şansını değerlendirmeyi (dolayısıyla da başarma ihtimalini yükseltmeyi) seçti. 12 yaşında bir video oyunu için kod yazmayı başaran ve bunu satarak 500 Dolar kazanan bu iş adamı-kaşif-yatırımcı-mühendisin ileride nice başarıya (ve de başarısızlığa!) imza atacağı kesin. Çünkü her alanda zirveye çıkmanın yolu, deneye deneye öğrenmekten; biraz da dibe batmaktan geçiyor.

Yazımıcı Beckett'in bir sözü ile bitirelim:

"Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, Gene yenil. Daha iyi yenil."