Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
ELON MUSK SİZİ İŞE ALIR MIYDI DERSİNİZ?
gökçe / 28 Ağustos
963 0
Diplomayla değil, hikayelerle ilgileniyor. Yoğurt standında duracak kişinin de işinde en iyisi olmasını istiyor ve de niceleri...

Elon Musk, günümüzün en önemli yatırımcılarından ve teknoloji insanlarından biri. Tesla ve Space X'de hayata geçirmeye başladığı öncü fikirleriyle, herkesin dikkatini çeken Musk, çalışanlarını nasıl işe alıyor dersiniz? Tahmin edebileceğiniz gibi, sadece şahane diplomalar, hele hele "hamili kart yakınımdır"lar, söz konusu Elon Musk ile çalışmak olunca pek de işe yaramıyor. 

CV yetmez; hikayen ne?

Bizde bir söz vardır, "Başladı yine hikaye anlatmaya", "Bana hayat hikayeni anlatma"... Musk olsa, dilimizin bu ifadelerini anlamakta zorluk çekerdi. Çünkü görünen o ki, Elon Musk için çalışan adaylarının hayat hikayeleri büyük önem taşıyor. Kişi, hayatı boyunca hangi zorluklarla karşılaşmış? Bu sorunları nasıl çözmüş, tavrı ne olmuş? Musk, insanların hayatları boyunca karşılaştıkları sorunlara getirdikleri çözümlerin, onların karakterini yansıttığına ve iş hayatında da bu şekilde davranacaklarına inanıyor. Bu yüzden "Bana sadece cv'nle değil, hikayenle gel" diyor.

N'aber, 'iyi' misin?

Musk, daha önceleri kişileri başarı derecelerine göre işe aldığını ama şimdilerde karaktere de baktığını söylüyor. Dünyanın en önemli yatırımcısına göre iyi insan olmak, iş hayatında büyük önem taşıyor. 

Takım çalışması candır.

Zaten kim takım çalışmasına önem vermiyor ki, Elon Musk da vermesin? Musk, takım çalışması becerilerini birçok şeyin üstünde tutuyor. Bunun sebebi de zaten yoğun olan çalışma sürecinde, kişilerin birbirlerini strese sokmasını istememesi. Haksız da sayılmaz hani... Çünkü...

Elon Musk haftada 100 saat çalışıyor!

Hal böyle olunca, çalışanlarının da işe 9:30'da gelip, 10'a kadar kahve içip sohbet edip, 11'de tam çalışmaya başlamışken 12'de öğle arasına gidip, 13:30 gibi ofise dönüp, 18 olunca da "Bay baaay" diyerek çekip gitmelerini istemiyor tabii! Eğer ola ki Musk'ın şirketlerinden birine başvuracaksınız, haftada en az 100 saati gözden çıkarın deriz. (Evet, haftanın her günü çalışsanız bile günde 14'ü saati biraz geçiyor...)

Diploma, dünyanın en önemli şeyi değil.

"TEOG'ları, üniversite sınavlarını boşverin, Musk sizi işe alıyor!" demiyoruz ama şu da bir gerçek ki, işe alma konusunda bu yatırım dehasının farklı kriterleri mevcut. Sonunda bKendisi fizik ve ekonomi mezunu olsa da, bir konuşmasında Bill Gates, Steve Jobs ve Larry Page gibi ünlü girişimcilerin diplomaları olmadığını fakat elinden gelse onları hiç düşünmeden işe alacağını söyledi. "Diplomanın gereksiz bir detay" olduğunu da sözlerine ekledi...

Tabii ki yaratıcılık...

Musk gibi gıda sektöründen yapay zekaya, Mars'ta ülke kurmaya kadar birçok farklı alanda nöron patlatan biriyle çalışmaya niyetlendiyseniz; ihtiyacınız olan özgüvenden biraz daha fazlası. Farklı sorunlara ne gibi çözümler getirebiliyorsunuz? Vizyonunuz nasıl? Hayalgücüyle aranız nasıl? Yaratıcılık, Elon Musk için birlikte çalışacağı insanları seçerken en fazla dikkat ettiği noktalardan biri. 

Ne olursan ol ama kesinlikle en iyi ol!

Musk için standda yoğurt da satsanız, robot da yapsanız; işinizde en iyisi olmanız gerekiyor. Kendisinin en basit görevler için bile yetkililere verdiği talimatlar bu şekilde. 

Musk'la çalışmanın bir ofis işi olmaktan çok; bir hayat tarzı olduğu belli. Eğer kendisiyle çalışmaya niyetliyseniz, Musk'ın yenilgiyi asla ve katta kabul etmediğini; her zaman daha iyi çözümler beklediğini belirtelim. Sayısız kere roket fırlatışı yapmasından belli değil mi zaten? : )