Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
MUMBAİ'DE YOĞUN SU KİRLİLİĞİNİN HAYATLARINI DEĞİŞTİRDİĞİ KÖPEKLER
gökçe / 30 Ağustos
978 0
Fabrika atıkları yüzünden rengi değişen, kör olan ve birçok sağlık problemi yaşayan sokak hayvanları.

Mumbai'de yaşayanlar, şu sıralar çok farklı bir gündeme sahipler. Ülkenin genel ekonomik durumu ve yoksul-zengin arasındaki uçuruma ek olarak, şimdilerde bir de mavi köpekleri konuşur oldular. Zavallı sokak köpeklerinin tek amacı, kendilerine yemek bulmaktı. Ama fabrika atıklarının karıştığı kirli sular yüzünden, inanılması zor bir değişim geçirdiler. Yetkililer, sokak köpeklerinin Kasadi Irmağı'nda yemek ararlarken, endüstriyel atıklarla karşılaştıklarını dile getiriyorlar. Bazı köpeklerin kör olduğu, bazı kuşların da bu Navi Mumbai'deki bu yoğun kirlilikten olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Bu olayı aydınlatan ilk kişi, Navi Mumbai'deki hayvan barınağını işleten Arati Chauan oldu.

Chauan, Sky News'e verdiği ropörtajda bu sorunun sadece köpeklerle sınırlı olmadığını; diğer hayvanların da bu kirlilikten etkilendiğini söyledi. Beş köpeği kötü durumda gördüğünü, bir tanesinin de kör olduğunu sözlerine ekledi: "Bölgeyi araştırmak için gittiğimde, gözlerim yanmaya başladı ve kendimi hasta hissettim. Doktora gitmem gerekti. Hala iyileşmeye çalışıyorum".

"Fabrika çalışanları ve güvenlik görevlilerinin de sağlık sorunları var"

Chauan, işin ucunu bırakmaya niyetli değil. Sky News'e söylediğine göre, fabrika yetkilileriyle de görüştü ve fabrika bünyesinde çalışan birçok kişinin de sağlık sorunlarından muzdarip olduğunu keşfetti: "Nefes almanın bile zor olduğunu ama bu fabrikanın onların ekmeği olduğunu, çaresiz hissettiklerini söylediler" şeklinde konuştu.

Taloja bölgesinde 1,000 farmasotik, boya ve gıda fabrikası bulunuyor. Bir süre önce Navi Mumbai tarafından yapılan bir kalite kontrolünde, kimyasal atıkların yeterince dikkatli işlenmediği ve çevreye yayıldı ortaya çıkmıştı.

Alanda, bio-kimyasal oksiyen seviyesinin litre başına 80 miligram olduğu belirtiliyor. Durumun ciddiyetini özetlemek gerekirse; bu seviye 6 mg/l olduğunda, balıklar ölüyor. 3 mg/l'den fazla olduğunda ise insanlar için zararlı olmaya başlıyor. 

Aktivistler, yıllarca bu atıklar konusunda otoriteleri uyarmaya çalışmış olsa da hiçbir sonuç almayı başaramadılar. Şimdilerde Chauan ve ekibi, seslerini Maharashtra Pollution Control Board'a (MPCB) duyurmaya çalışıyorlar. Bu kurulun başı olan Anil Mohekar, gazetecilere yaptığı açıklamada şikayetlerin farkında olduklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti: "Herhangi bir su alanına boya boşaltmak tamamıyla yasa dışı. Çevreyi kirleten bu kişilere karşı harekete geçeceğiz".

Kimyasal boya üreten yerlerden biri, daha önceki dönemlerde yetkililer tarafından mühürlenmişti. Chauan, fabrikanın bir bölümünün mühürlendiğini söylerken; bununla yetinilmemesi gerektiğinin, üretim bölümünün de kapatılmasının altını çiziyor: "Tüm bunlar saçmalık. Sadece bir fabrika, tüm bir bölgeyi nasıl kirletebilir? Yüzlerce fabrika, zehirlerini etkili bir şekilde imha etmek yerine suya boşaltarak, kendilerince para tasarrufu yapıyor."

Chauan'ın ne demek istediğini özetlememiz gerekirse; Mumbai'nin dışında yer alan Taloja, bir endüstri bölgesi. Bu bölge, tam 76,000 kişiye istihdam sağladığı gibi ekonomiye de milyarlarca pound katkıda bulunuyor. Hal böyle olunca Chauan gibi iyi niyetli insanların sesini duyurması, bu 'ekonomik beklentiler' içerisinde bir hayli zorlaşıyor.