Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
VİZELER YAKLAŞIRKEN, BAŞARIYA DAİR MOTİVE EDEN SÖZLER VE "ÖĞRENCİCE" ÇEVİRİLERİ
gökçe / 30 August
927 0
Hepsini kaydedip uyurken dinlesek, yeridir.

Yaz ne ara bitti? Okul ne zaman başladı da sınavlar yaklaştı? Vize mize derken, yarın da finaller olur mu?... diye düşünmek yerine, motive olup, bir zahmet ders çalışmaya başlasak; nasıl olurdu acaba? Karşınızda, başarıya dair insanı motive eden, Hulk'a dönüştüren birbirinden güçlü sözler ve çevirileri.

"AkıI, kendi başına cenneti cehennem, cehennemi de cennet yapabiIir. "

John MiIton

Ünlü İngiliz şair burada, sadece başarı değil; hayata dair çok derinlikli bir cümle etmiş. Bunu kendimize uyarlarsak: Kafamızı kullanırsak hemen çalışır ve vizelere ağlayarak girmeyiz. Hayat cennet olur. Yok, illa son dakikaya bırakırsak; o zaman dünyadaki cehennemi yaşayacağız demektir. Bunu da dersten kalmak, yaz okuluna kalmak, bütlerde ter dökmek ve aileden gelen harçlığın azalması şeklinde yorumlayabiliriz"

 

"Hepimiz zamanın kısaIığında söz ederiz de; boş geçen zamanı nasıI geçireceğimizi biImeyiz."

Seneca

Brain Pickings

Bir şeyler ifade ediyor, öyle değil mi? "Yaaa, bir günde ben bu kadar konuya nasıl çalışayım" diye ağlamak kolay. "Peki, haftalardır nerdeydin be kardeşim? Şaka maka, sen neden bir aydır derslere girmedin ki?" diye sorarlar sonra insana... O kadar zamanda PS oynamak, GoT izlemek ve geviş getirmek yerine; keşke çalışsaydık...

 

"Önce biz aIışkanIıkIarımızı oIuştururuz, sonrada aIışkanIıkIarımız bizi oIuşturur."

John Dryden

Derslere düzenli girer, not tutar ve ödevleri yaparsak; bu bir düzene dönüşür. Sınıfta ders notu peşinde koşan kafası karışık, tembel karakterden; her sınavda panik yapmadan A'ları götüren cool şahıs oluveririz. Ağzına sağlık John Dryden. Ne varsa İngiliz şairlerde var...
 

"İstemek, ´İstiyorum´ demek değiI, harekete geçmektir."

Andre Maurois

İşte,  söz ve eylemi ayıran bir ifade. İşte, "Valla yarın çalışmaya başlıyorum, yoksa yetişmez" ile "Ben zaten geçen hafta çalışmaya başlamıştım, içim rahat" arasındaki dağlar süren fark. 

 

"Cesaretimi kaybetmiyorum, çünkü vazgeçiIen her yanIış girişimiIeri doğru atıImış yeni bir adımdır."

Thomas Edison
Nathan Lazarnick

Ne yapıyoruz? Sınav kötü geçse, F'ler yağmur olsa yağsa, tüm umutlar tükenmiş gözükse bile; en çok hata yaptığımız konuları saptayıp, durumu iyileştirmeye bakıyoruz. Bu bölüme kolay girmedik, kolay bırakmaya da niyetimiz yok. O kadar!

 

"Pek çok konuda başarı, başarmanın ne kadar vakit aIacağını biImeye bağIıdır."

Montesquieu

Her konuya ne kadar odaklanmalıyız? Tahminen ne kadar zamanda tamamıyla kavramış oluruz? Bir sorunu çözmek, 2 saat değil de 2 hafta alıyorsa; pes etmeyecek kadar kararlı mıyız? Yoksa fenalık geçirerek, kitapları duvara mı fırlatırız? Tüm bu soruların cevapları, başarı grafiğimizi çiziyor. 

 

"GüçIükIer, başarının değerini artıran süsIerdir."Her soruna, Sicim Teorisi yapmak yerine; bol bol odaklanıyor, anlamaya çalışıyoruz. Ne kadar zorlanırsak, sonrasında alacağımız A'lar, B'ler (hadi, dersine göre C'ler de) bir o kadar anlamlı olacak. 
 

"AkıI kavradığı ve inandığı her şey başarabiIir."

Napolyon


Bu sözü Napolyon'un ettiğini düşünürsek, aklımıza, hayal gücümüze ve planlarımıza inanmamızda fayda var. O diyorsa öyledir. Bu durumda ne yapıyoruz? Başarımızı aklımızda net olarak çiziyoruz, adım adım görselleştiriyoruz. Sonrası kan, ter ve gözyaşı!

Bu kadar gaz yeter. Haydi, çalışma zamanı : )