Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
YOKSA BİZ ASLINDA YOK MUYUZ? HOLOGRAM TEORİSİ
gökçe / 31 Ağustos
1045 0
NASA'dan Dr. Rich Terrile, evrene dair ilginç bir iddia ortaya attı: Yoksa her şeyi bir üst akıl mı planladı?

Her şey bir kurgu olsa; tüm hayalleriniz, amaçlarınız, sevdikleriniz, hatta siz; bizzat kendiniz! NASA'da bilim adamı olarak çalışan DR. Rich Terrile, yaptığı araştırmalar sonucunda; insanlığın gerçekliğinin, kapsamlı bir hologram olduğuna dair bulgulara ulaştığını söyledi ve ekledi: "Bu durum, bir uzaylı üst aklın projesi olabilir".

"Hayat sadece bir rüyadır. bizler sadece kendilerimizin hayalleriyiz.’

Belki de bu teori size o kadar da uzak gelmemiştir. Daha önce ortaya atılan ve "simülasyon teorisi" olarak adlandırılan bu fikir, aslında Matrix hikayesinin bir benzeri. Dr. Terrile, bu durumu daha yeni yeni kavrayabildiğimiz Kuantum Fiziği ile açıklayabileceğimizi belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: "Şu anda bizler kozmik bir bilgisayar yazılımı içinde bir dünyada yaşıyoruz ve bu dünyada tek bir bilinci farklı şekillerde yaşıyoruz ölüm, diye birşey yok , hayat sadece bir rüyadır. bizler sadece kendilerimizin hayalleriyiz."

Kuantum Fiziği derken?

Kuantum Fiziği moleküler, atomik ve atom altı seviyede madde ve enerjinin doğasını inceleyen, son yıllarda evrene ve varoluşumuza dair yapılan araştırmalarda büyük role sahip olan bir alandır. Modern fiziğin bu önemli alanında, 20. yüzyılın başlarında makroskobik nesnelerin davranışını açıklayan yasaların, küçük boyutlarda aynı işlevi yapmadığının kanıtlanmasıyla adeta bilimde çığır açılmıştır. 

Dr. Terille Kuantum'un özellikleriyle kendi teorisini şu şekilde açıklıyor: “Kuantum Fiziği'nde maddeyi oluşturan parçacıklar gözlenmedikleri sürece kendilerini tanımlamazlar. öyle bir simülasyon dünyada yaşıyoruz ki neyi gördüğümüz, neyi görmeye ihtiyacımız olduğu ile ilgilidir. Bir üst akıl bizim gerçekliğimiz ile oynuyor."

Dr. Rich Terrile, daha önceden de "Simülasyon Teorisi" olarak ortaya atılan bu iddiayı, 2011’de tekrar gündeme getirmişti. Ama bu sefer ilginç bir gelişme daha yaşandı. Silikon Vadisi’nde de 'bilimin gıybet kazanlarını' kaynatan bu iddia sonrasında,  iki milyarder iş adamının insanlığı bu simülasyondan kurtarmak için gizli bir yatırım yaptığı haberi konuşulmaya başlandı. 

Silikon Vadisi’nin bu konuya olan ilgisi nereden geliyor dersiniz? Sanal ve artırılmış gerçeklik, buradaki araştırmaların özünü oluşturuyor. Dr. Terrile bu noktada şöyle bir soru yöneltiyor: “Gelecekte dijital insanlar çoğalacaksa, neden biz de şimdiden öyle olmayalım?”

Söz konusu olan insanlık olunca, Musk da sessiz kalmıyor tabii. Space X ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk, “40 yıl önce yalnızca iki çubuk ve bir toptan oluşan pong oyunu vardı. bugünse milyonlarca kişinin aynı anda oynadığı realistik video oyunları var. Yakında oyunları gerçeklikten ayırmak imkansız olacak” diyerek, teoriyi desteklediğinin sinyallerini veriyor. 

İnsanoğlunun tutarlı işleyen bir evrende yaşaması, bu iddiayı savunabilir bir noktaya taşıyor. Evrenin yapıtaşlarının atom altı parçacıklara bölünebilmesi ve bu parçaların da pikselleri çağrıştırması, evreni bazı bilim adamlarına göre teoride programlanabilir kılıyor.

Terrile'in iddiası Silikon Vadisi'nden buralara insanlığı heyecanlandırmış olsa da; evrendeki varoluşumuz bizler için bir süre daha muamma kalacak gibi görünüyor.