Ana Sayfa>> Fasa Fiso
Okuma Süresi 5dk
EYVAH, BU DA NEREDEN ÇIKTI: DALGALI KAŞ MODASI
gökçe / 02 September
1246 0
Tam beş parmaklık kaşlara alışmıştık ki, karşımıza bir de "squiggle" olarak adlandırılan; kıvrımlı, abidik gubidik tuhaf bir kaş modası çıktı!

İnsanoğlunun kaşlarıyla olan ilişkisi yeni değil. Hatta yüzyıllar öncesine dayandığını söylesek yeridir! Evet, Antik Yunan'dan bahsediyoruz.

Antik Yunan'da, yüze verdiği ifade açısından kaş önemliydi. Yunanlılar, kaşlarına siyah tütsüyle rötuş yaparlardı. Birleşmiş kaşlar, şimdikinin aksine, güzel bir özellik olarak görülürdü. Burada çok istesek de İdo-Antik Yunan esprilerimizi kalbimize gömüyor ve dillendirmiyoruz...

 

Ortaçağda ise kaşlar birden yok oldu. O dönemlerde açık ve geniş bir alın daha makbul olduğundan, çoğu kadın kaşını alıyor ya da Kraliçe Elizabeth'inkiler gibi kızıla boyuyordu.

İnsanoğlunun kaşlarıyla olan derin münasebeti, daha çok 20. yüzyılın başlarında başlamış durumda. Bu yıllarda kadınlar kaşlarını oldukça ince görünecek şekilde alıyor ve yay gibi bir hava veriyorlardı.

http://www.marieclaire.co.za/beauty/six-times-in-which-eyebrows-made-headlines-subbed

 

60 ve 70'li yıllarda kaşlar biraz daha kalınlaşsa da, yine de yay şeklini korudu. 

 

80'lere geldiğimizde yay gibi kalem kaşlar, yerlerini daha doğal gözüken; çok daha kalın kaşlara bıraktı. Brooke Shields'ın aşağıdaki fotoğrafı, olayın ciddiyeti ile ilgili fikir verecektir. Madonna da kalın kaşlara özgürlük akımının temsilcilerinden biriydi.

 

90'larda kaşlar biraz incelmiş olsa da 2000'lere geldiğimizde; bizi yine kalın kaş modası karşıladı. Ünlü model Cara Delavigne bunu bir adım ileri taşıdı ve bir sarışın olarak kapkara kaşlarıyla bambaşka bir ikona dönüştü.

 

Porto Rikolu model Joan Smalls da kara kaşlı, kalın kaşlı akımından.

 

Derken, tuhaf bir şey oldu ve biz 2017 yılında uçan araba beklerken; yabancı arkadaşların "squiggle" diye adlandırdıkları; bizim tam olarak bir şeye benzetemediğimiz tuhaf bir akım başladı.

 

Instagram'da başlayan bu akım, "dalgalı, kıvrımlı" anlamına geliyor. Kelimenin bir diğer anlamı da "kargacık burgacık", "anlamsız çizgi" demek ki bu ikisi bize ilkine göre daha anlamlı geldi.

Her şey, makyaj sanatçısı Jessica Brodersen'in, Instagram hesabında kaşının yarısını hafifçe dalgalandırdığı bir fotoğraf paylaşmasıyla başladı. Ah Jessica ah...

 

Takipçileri, bu fikri bir üst seviyeye çıkarmakta gecikmedi!

 

İnsan gerçekten hayret ediyor...

Bu akım, şimdilik bir "ev modası". Öyle de kalmasını ümit ediyoruz.