Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
BİR SONRAKİ UZUN TATİLE KADAR TATİL NAMINA YAPILABİLECEK 6 ŞEY
gökçe / 05 September
977 0
Ramazan Bayramı bitti. Kurban Bayramı da bitti. Peki biz ne yapacağız şimdi?

Uzun tatilleri geride bıraktık. Cumhuriyet Bayramı'nın da bu sene cumaya geleceğini düşünürsek, dini ve resmi tatilleri maalesef tüketmiş bulunuyoruz. Peki ezeli tatilciler olarak, 1 Ocak 2018 pazartesi gününe kadar, tatil namına ne yapacağız? Karşınızda, bir sonraki uzun tatile kadar tatil namına yapılabilecek 6 şey.

 

1.Hafta sonları candır.

"Aman, iki günde n'apılır ya" demek yok. Klişe reklam metinleri gibi olacak ama "şehre yakın, şehirden uzak" noktaları, şimdiden eşinle dostunla, ailenle araştırmaya başla deriz. Cuma akşamından çıkılır, pazar dönülür işte; hiç yoktan iyidir! Şöyle doğa yürüyüşleri, kamplar ya da romantik bir kaçamak... Herhalde bu madde sınırları içerisindeyken, klişe cümle yapılarından kaçmak imkansız.

Uzun lafın kısası, hafta sonları özellikle doğa aktiviteleri için biçilmiş kaftan. Kamp ateşi seni çağırıyor, kaçış yok!

 

2.Şehri keşfet.

Klişe reklam sloganlarından devam ettiğimiz sanılmasın. Şöyle bir düşün bakalım; yaşadığın şehri ne kadar tanıyorsun? Tarihini, doğasını ne kadar biliyorsun? Yabancı bir arkadaşın gelse, ona yaşadığın yeri sular seller gibi anlatabilir misin? O zaman ne yapıyorsun? Bu arkadaşın seni ziyarete gelene kadar, şehri hatmediyorsun. En azından keşif ruhunu, bulunduğun yerde de devam ettirebilirsin. Belki de yanı başındaki güzelliklerden habersizsin...

(Hiç yabancı arkadaşın yoksa da üzülme. Sen turist gibi elinde harita, karış karış gezerken; mutlaka birkaç yabancı arkadaş da edinirsin.)

 

3.Tatil planlarının tam zamanı.

Şimdiden bir sonraki yılın tatilini planlayıp, erken rezervasyon sayesinde tasarruf yapabilirsin. Hem o zamana kadar da bir motivasyon kaynağı edinmiş olursun. Bir düşün deriz. Belki araştırmaların sonucunda, hiç aklına gelmeyecek bir coğrafyada tam da keşfetmek isteyeceğin bir yer bulacaksın, kim bilir...

 

4.Bol bol belgesel.

Evet, üzgünüz ama gezi programı ve belgesel izlemek de ezeli keşif aşıklarının açlığını bir parça da olsa doyurmalarına yardımcı olabilir. Bu madde, bir önceki maddeyle de birleşerek; yepyeni yerler keşfetmeni sağlayabilir. İdare et işte, geliyor 2018; ne kalmış şunun şurasında?

 

5.Anılarını nakte çevir!

Tatil günü gelip çatana kadar yapabileceğin bir şey daha var: Eski tatillerin sayesinde para kazanmak. Gezdiğin yerlere dair bloglar yazabilir, o hep ertelediğin fotoğraf gruplama işini yapabilir, deneyimlerini sosyal mecralarda paylaşabilir ve bir sonraki tatiline kadar, reklam geliri kazanabilirsin. Bakmışsın, fenomen olmuşsun; dünyayı geziyorsun. Belli olmaz bu işler...

 

6.EVİM, EVİM, GÜZEL EVİM...

Belki de bir süreliğine evde vakit geçirmek dinlendirici olabilir. Hem daha okunacak birçok kitap, izlenecek dizi ve film, çalışılacak bir dolu ders ya da bitirilecek sayısız proje var; öyle değil mi? Bu dönemi tatil namına nadas olarak alıp, enerji biriktirebilirsin.

 

Eninde sonunda bu günler de geçecek ve sen, içindeki keşif arzusu hiç bitmeyen o müzmin tatilci, bavulunu hazırlayacak ve yeni sulara yelken açacaksın. O güne kadar sabır, sabır ve de yine sabır : )