Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
BUNU DA GÖRDÜK: AKILLI SEKS ROBOTLARI GELİYOR
gökçe / 07 Eylül
1113 0
Konuşabiliyor, iletişim kurabiliyor, hareket edebiliyor. Uzun lafın kısası hem güzel hem de akıllı seks robotları, hayatımızı değiştirmeye hazır.

Harmony, yeni nesil bir seks robotu. Konuşabiliyor, iletişim konuşabiliyor; baş, göz ve dudaklarını biraz kabaca da olsa hareket ettirebiliyor. Üstelik görünümü de insanı ürkütecek denli insansı. "Savaş canavarı" olarak adlandırılan otonom silahlar, giderek insana daha da çok benzeyen seks robotları derken; yapay zeka hayatımıza iyiden iyiye yerleşmeye hazırlanıyor.

BBC

Westland gerçek mi oluyor?

ABD'nin California eyaletinde San Marcos'ta üretilen seks robotlarının, Abyss Creations şirketinin ürettiği "Real Doll" markası adı altında sunulacağı belirtiliyor. Markanın adı da, vaadine dair net bir bilgi veren cinsten. Dubai'de göreve başlamaya hazırlanan ilk robot polis, robot yargıç ve göçmenlere hukuk danışmanlığı yapmaya 'niyetlenen' robot avukat hayatımıza girmeye adım adım yaklaşırken; seks robotu eksik kalmayacaktı haliyle!

BBC

Yükle, karakterini seç; gerisi kırmızı nokta.

San Marcoslu şirketin yeni seks robotu Harmony'nin kişiliğini seçmek için, önce akıllı telefonunua bir yükleme indirmeniz gerekiyor. Robotu satın almasanız da, bu uygulama sayesinde telefonunuzda yapay bir kişilik yaratabilir ve onunla iletişime geçebilirsiniz. Kulağa oldukça ilginç geliyor öyle değil mi? 

Harmony'nin karakter özelliği arasında asabiden sevgi dolu olmaya, birçok özellik mevcut. İsteyen robotunu kaprisli bile yapabilir! Eğer kendisinin kıskanç olmasını isterseniz, başınıza geleceklerden siz sorumlusunuz. Bu noktada Harmony, sadece fiziksel olarak değil, tepkilerinde de aynı bir insana benziyor ve "o kızı Facebook'tan sileceksin" diyor!

Harmony'e 'ayar vermeden önce' paylaşalım; bu akıllı seks robotu, 'kullanıcısına' aşık da olabiliyor. Tabii her şeyin bir bedeli var! Duygusal tepkiler de verebilen insansı Harmony'nin fiyatı, yaklaşık 12.000 Euro (yaklaşık 50.000 TL).

"O sıradan bir seks oyuncağından çok daha fazlası"

RealDoll'un sahibi olan Abyss Creations şirketinin yöneticisi Matt McMullen, robotlarından belli ki gurur duruyor. BBC'nin yaptığı ropörtaj öncesinde, daha doğrusu şirketin yeni seks robotu Harmony'yle yapılacak olan söyleşi öncesinde, robotun peruğunu bile kendisi ayarlıyor. 

McMullen, Harmony'nin fiziksel görünüşünden memnun. "O sıradan bir seks oyuncağından çok daha fazlası" diyor ve ekliyor: "İnsanların evlerinde özel bir yerleri var ve kişiliğini seçebiliyorsunuz. Yapay zeka ile insanlara robotun kişiliğini yaratmak için imkan veriyoruz."

BBC'de yer alan habere göre, Harmony tiz bir İskoç aksanıyla konuşuyor ve  bilim kurgu ile pek tabii ki Matt'i çok sevdiğini söylüyor. 

BBC

Şirket, robotları oldukça içselleştirmiş olacak ki resepsiyonda bile iki insansı mankene yer vermiş. BBC'nin fotoğraflarında; bu alanda diğer mankenlerin aksine, üzerlerinde iç çamaşırları yerine kıyafet olduğunu görmek mümkün. 

Lobinin duvarlarında göze çarpan güzel kadın fotoğrafları ise biraz dikkat edince insanı şaşırtıyor! Çünkü fotoğrafları yakından incelediğinizde, buradakilerin gerçek insan değil; seks mankenleri olduğunu görmek mümkün.

Siz tabii ki ilgilenmezsiniz de hani bir arkadaşınız sorarsa diye; Harmony için gereken uygulama nereden indirilebiliyor?

Cinsel içerik nedeni ile Apple ve Google uygulama mağazalarından satın alınamayan program, Real Doll markasını üreten firmanın Realbotix sitesinden satın alınabiliyor. Burada farklı seçenekler de mevcut. Yeteneklerine göre de fiyatlandırılan robotlar arasında yüz tanıma sistemine sahip olan versiyonu 10 bin dolara, daha ucuz versiyonu ise 5 bin dolara satılıyor. Bu arada ilginç bir bilgi paylaşalım: Türkiye dahil dünyanın dört bir yanından sipariş alan robotların müşterileri arasında, erkekler kadar az da olsa kadınlar da mevcut.

Robotların fiziksel özellikleri ise müşteri talepleri ortalaması baz alınarak hazırlanıyor: Barbie bebekleri andıran daracık beller, iri kalçalar ya da iri göğüsler. 

Seks robotları tüm yetenekleriyle hayatımıza girmeye hazırlanadursun,  yapay zekanın geldiği son nokta; kimi çevrelerce "teknolojinin yaşama müdahalesi" olarak yorumlanıyor. Gelişmeleri endişeyle izleyenler, insani iletişimin yerini robotların almasını dehşetle izlediklerini belirtiyorlar.  Yapay zekanın farklı sektörlerde geldiği noktayı düşünürsek, bu tartışma önümüzdeki günlerde daha da alevleneceğe benziyor.

Kaynak: 1, 2