Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
ÜNİVERSİTE DİPLOMASI İSTEMEYEN 10 MESLEK
gökçe / 15 Eylül
1269 0
Duvara asacak bir üniversite diplomann olmasa da, şahane işin seni bekliyor olabilir!

2000'li yıllarda internetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, kendi kendini yetiştiren yazılımcıların harikalar yaratması ve Jobs gibi ikonların klasik eğitim karşıtı söylemleriyle; başarı tanımı da değişti. Artık yaratıcılığın yolu, illa diplomadan geçmiyor! İyi bir kariyer için şart sayılan diplomanın pabucu dama atılacak gibi gözüküyor.

 

Günümüzde diplomayı şart koşmayan birçok meslek mevcut. Özellikle Amerika gibi, üniversite harçlarının oldukça yüksek olduğu, öğrencilerin mezuniyet sonrasında yıllarca borç ödediği bir ülkede; diplomasız kariyer birçok gence umut oldu. Belki bizlere de olur!

1.İŞE ALIM DANIŞMANLIĞI

Evet, gerçekten de böyle bir iş dalı var! Problem çözmekte iyi misin? Peki ya iletişim? Satış becerileri söz konusu olduğunda kendini tek mi geçiyorsun? O zaman işe alım danışmanlığı senin için güzel bir alternatif olabilir. Türkiye'de de iş kanunlarının değişmesiyle beraber, çok daha fazla danışmana ihtiyaç olacak ve de işe alım danışmanlarına  yeni kapılar açacak gibi gözüküyor.

 

2. TAŞ USTALIĞI

"Ne alaka" dediğini duyar gibi olduk! Ama taş ustası deyip geçme. Hem zanaatkarların yurt dışında çok daha fazla rağbet gördüğünü biliyor muydun? Taş ustalığı, Piramitler kadar eski bir zanaat. Üstelik herhangi bir diploma da gerektirmiyor. Herkesin şehri bırakıp köy-kasaba hayatına geri döndüğü şu yıllarda, bir ustadan ders alıp zanaati devam ettirmeye ne dersin? 

3.GÜVENLİK

Fiziğiniz sağlam mıdır? Reflekslerin ne alemde? Peki ya iletişim becerilerin? O zaman sen de o insanın gözünü korkutan güvenlik görevlilerinden biri olabilirsin! Alacağın maaş mekana göre değişiklik göstermekle birlikte, her dönemde kendine bir iş bulabileceğin kesin. Tabii yapay zeka teknolojisi, robot güvenlikçiler üretene kadar :) 

4.SEO VE DİJİTAL PAZARLAMA

Artık Seo deyince akan sular duyuyor. Kendini SEO ve PPC alanlarında internette bulabileceğin kaynaklar ve katılabileceğin sertifika programlarında geliştirebilir; bu alanda kariyer yapabilirsin. Kariyer sitelerini şöyle bir dolanıp iş ilanlarına bakarsan, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın! Yeri gelmişken, söyleyelim. SEO, bir web sitesini arama motorlarında organik olarak üst sıralara çıkarmayı amaçlayan bir alan. PPC de belirli bir zaman ve mekanda, web sitelerini görünür kılmayı amaçlıyor. 

5.POLİSLİK

Bazıları vardır ki daha küçük yaşlardan itibaren ileride ne olmak istediğini bilir. Eğer sen de o kervana aitsen ve üstelik hayalin polis olmaksa, lise mezunu olman yeterli. Tabii biraz sabır, güçlü liderlik özellikleri ve azim de hoş olurdu doğrusu...

6.İTFAİYECİLİK

Özellikle bazı ülkelerde oldukça dolgun maaşlar alan itfaiyeciler, tartışmasız her yerde kahraman olarak görülüyor. Eğer refleksleriniz sağlamsa, korkusuz bir karakterseniz ve doğal olarak, ateşle bir derdiniz yoksa; yeni bir kariyer seni bekliyor olabilir.

7.HAVA TRAFİĞİ KONTROLÜ

Kulağa tuhaf geliyor olabilir ama oldukça popülerleşen bir meslek. Hava trafiği kontrolü olmak için binbir diploma değilse de sağlam refleksler ve matematik bilgisi şart. Ama hemen moral bozmak yok; bu konuda kurs almak var! 

8.MODA TASARIMI

Tasarımla ilgileniyor musun? Farklı kombinler yapmak senin için bir tutku mu? Çevrendekilerin giydiklerini görünce hepsini sıraya dizip eleştiresin geliyor mu? Peki ya Alexander McQueen’in, okulu 16 yaşında bıraktığını biliyor musun? Mesajımız sana ulaşmıştır herhalde. 

9. HALKLA İLİŞKİLER

Halkla ilişkiler de iletişimi ön planda tutan bir alan. Organizasyon yeteneğine güveniyor ve kendi kendini geliştirmeyi de seviyorsan; bu meslek senin için biçilmiş kaftan olabilir. Kurs ve sertifika programlarına da katılabilir; online dersler alarak bu alanda kendi kendine ilerleyebilirsin. 

10.FREELANCE ÇALIŞMAK

Freelance olarak uçak tasarlamaya girişmediğin sürece, evden çalışarak birçok iş yapabilirsin. Üstelik diploma da freelance çalışanlardan ilk istenen şeylerin başında gelmeyecektir! Bu noktada önemli olan, alanın ne olursa olsun; kendini geliştirmeyi başarmış olman. Editör de olabilirsin tasarımcı da, SEO da yapabilirsin çizim de; önemli olan, müşterilerine sunacak bir diploman olmasa da, enfes bir portfolyoya sahip olman.