Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
VİZYONERLİK Mİ YOKSA HAYALPERESTLİK Mİ: ONLINE PARA KAZANMAK
gökçe / 15 September
1284 0
Zaman teknoloji çağı, her gün saatlerimizi cep telefonu ya da bilgisayarlarımızla geçirme çağı. Peki bu zamanı daha verimli bir şekilde kullanmak, mesela para kazanmak mümkün mü?

Dünyanın her noktasına işleyen teknoloji istilası, yaşam biçimimizi, çalışma alışkanlıklarımızı ve eğlence anlayışımızı büyük ölçüde değiştirdi. İnternetin işleri bölmeyi pek seven doğası sayesinde; bu değişiklik artık takip etmesi zor bir hızda yükselişe geçmiş durumda. Dünyada bu kadar güçlü dijital rüzgarlar eserken, sosyal medya ve online gelişmeler ekonomiyi yeniden şekillendirirken; hepimizin aklında o soru beliriyor: Online olarak nasıl para kazanabiliriz?

http://www.huffingtonpost.com/gobankingrates/30-clever-ways-to-make-mo_b_7155762.html

Online para kazanmak, düşünüldüğü kadar basit mi?

Eğer uzun vadeli bir kazanç elde etmek istiyorsak, maalesef bu sorunun cevabı "hayır". Şimdilerde herkesin gözü 'ekranlarda' olduğu için, bu soru günümüzde yüz binlerce kişi tarafından zaten soruluyor! Bu yüzden internet, para kazanmak isteyen güruhların rekabet alanına dönmüş durumda. Network pazarlamadan piramid şemalarına ve de maalesef dolandırıcılara kadar; internette yok yok!

Bu noktada günlük kazançlardan ve pasif bir şekilde para kazanmaktan çok; bizi uzun vadede Richie Rich yapmasa da şöyle biraz yüzümüzü güldürecek meblağlar kazandıracak, aktif para kazanma yöntemleriyle ilgilenmek daha mantıklı görünüyor.

Online pazarlamada KTG sistemi: Kan, ter ve gözyaşı.

Hayatta her karar, zorlanma/mücadele ve keyif/zevk ikilemine dayanıyor. Dürtüsel olarak, daha az acı verecek olana yönelip,  daha fazla zevk peşinde koşuyoruz. Ama her seçiş bir vazgeçiş: Daha az acıyı seçerek, daha fazla başarıyı da pas geçiyor olabiliriz. 

Bu durumun online para kazanmakla ilgili olan noktasına gelelim. Başlarda, işe büyük bir heyecanla girişebiliriz. Umutlanıp beklentileri yüksek tutabiliriz. Ama beklentilerimiz karşılanmadığında, kısa sürede motivasyonumuz düşüşe geçer. O eski halimizden eser yoktur şimdi! 

Peki burada problem nedir? Eğer online para kazanmak istiyorsak, yapmamız gereken en fazla getiri için en az miktarda çalışmak değil; en az getiri için en fazla miktarda çalışmamız gerekiyor. Özellikle de ilk aşamalarda. Yani çevirmemiz gerekirse; aslolan, çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak. Daha önceden belirttiğimiz network pazarlama ya da internet üzerinden komisyonculuk gibi konulardaki sorun da burada yatar. Bu oluşumlar kısa sürede büyük kazançlar vadederek, kullanıcıya aslında sadece hayal satar. 

"Bir e-mail atacağım, birkaç kullanıcı kazanacağım ve gelsin milyonlar!"

İnsanoğlu gerçekten ilginç. Bir e-mail yazıp, birkaç araştırma yapıp; milyonlarca müşteri beklemek, oldukça 'iyimser' bir bakış açısı olsa gerek! Halbuki söz konusu para kazanmak olduğunda, ister online ister geleneksel mecralar olsun; önemli olan uzun vadeli düşünmeyi (ve de çalışmayı) bilmek. İçgüdüsel olarak uzun vadede acıya çok 'tutkun' olmasak da, alışkanlıklarımızı değiştirmek, hayatımızda büyük farklar yaratabilir.

Peki sadete gelelim: Para kazanmaya nereden başlamalıyım?

Öncelikle nerede iyi olduğunu bul: Hangi konuda iyisin, nerelerde fark yaratabilirsin? Alanında uzman olmak zorunda değilsin. Ama fark yaratacağın yeri bilmen, yani net bir konumlandırma yapman önemli.

Blog uzantısı kullanmak yerine kendi siteni yarat: Şablon bloglar üzerinden kazanç sağlayan blogger örneklerini sıraladığını duyar gibiyiz. Ama daha fazla trafik için, sana özel bir domain ismi hiç de fena olmazdı.

Değer ekle: Evet, işte bu gerçekten de zaman ve emek demek. Çalışmana, kullanıcının işine yarayacak ve seni diğerlerinden ayıracak bir fayda, bir değer ekle!

E-mail listesi oluştur: Her ne kadar kimileri, e-mail pazarlamasının öldüğünü söylese de, sen onlara kulak asma. Veri tabanı oluştur ve kitleni, yeniliklerden haberdar et.

Etikten vazgeçmek yok: Hem kendine olan saygını hem de Google'ın sana olan saygısını kaybetmek istemiyorsan, para kazanmak uğruna yanlış bilgi kullanmayı ya da başkasının içeriklerini izinsiz almayı düşünme bile! Ayrıca günde 100.000 ziyaretçi olmadan (evet, 100.000 ve her gün), Adsense'le uğraşmana gerek yok. 

Online para kazanma yolculuğunda sana şimdiden başarılar diliyoruz.

Unutma, güzel şeyler biraz zaman istiyor. Zenginlik de buna dahil!