Ana Sayfa>> Para Mara
Okuma Süresi 5dk
ONLINE PARA KAZANMAK İÇİN 12 MANTIKLI ÖNERİ
gökçe / 15 Eylül
1312 0
Bir tarafta internet komisyoncuları, bir yanda reklam tıklayarak para kazanmak, bir tarafta sonu gelmeyen network pazarlama önerileri... Peki online dünyada başka nasıl para kazanılır?

Tüm gün bilgisayar başındasın. Bilgisayarı kapatıp, telefonuna bakıyorsun ya da ikisiyle aynı anda haşır neşir oluyorsun. Peki bu kadar dijital bir dünyada yaşarken, oturduğun yerden online para kazanmaya ne dersin?

Karşınızda, online para kazanmak için 12 öneri.

1.Kitap yazıp e-book olarak satabilirsin.

Eğer aran edebiyatla iyiyse, yıllardır bilgisayarında bir dosyada yapayalnız bekleyen hikayelerin ya da aklından çıkıp kağıda düşmeyi bekleyen roman fikirlerin varsa, internet bunun için uygun mecra olabilir. Amazon'un Kindle'ı ya da Apple'ın iTunes'u, Wattpadd gibi platformlar; eserini yayınlaman için sana alan sunabilir. Ama azim ve süreklilik, bu konudaki başarının anahtar kelimeleri olacaktır, şimdiden belirtelim!

2.Audiobook satmaya ne dersin?

Yıllar önce kitap yazıp online olarak paylaşmaktan ya da seslendirmekten bahsetseydik, çoğu kişi anlamazdı; anlayanlar da güler geçerdi. Halbuki şimdi birçok program sayesinde seslendirme yapmak ve bunu farklı platformlarda pazarlamak mümkün. Aklında olsun...

3.Haydi bir uygulama yap!

Bilgisayarları sever misin? Peki ya uygulama yapmayı? Zamanında cep telefonu ekranları için tasarlanan elmas ve paraların, insana 'fikir' gibi gelmeyen tuhaf uygulama fikirlerinin başarıya ulaştığı şu çağda, neden sen de basit bir uygulama tasarlamayasın? Uygulaman indirildikçe sen de pasif gelir elde edebilirsin. 

4. Uygun fiyatlı hizmet sunulan platformlarda çalışabilirsin.

Tasarım, metin yazımı, redaksiyon, editörlük ya da video yapımı gibi becerilere sahip olan çalışanların, belirli ücretler karşılığında iş yaptığı platformlara üye olabilirsin. Ücretler düşük görünebilir. Ama şöyle düşün; akmasa da damlar!

5.Blog açmayanı dövüyorlarmış.

Mümkünse blog uzantısı kullanmadan, sana özel bir domain kullanarak bir blog açabilir; ilgi alanlarını başkalarıyla paylaşabilirsin. Biraz SEO eğitimi ile metinlerini dikkatle düzenler ve istikrarlı içerik girişi yaparsan; reklam alabilir, uzun vadede de kazanabilirsin. 

6.E-mail pazarlamasını es geçme.

E-mail pazarlaması, her girişimin özünü oluşturması bakımından önemlidir. Paylaşacağın bilgilerle ilgilenen kişilerden oluşan bir veri tabanı ve düzenli aralıklarla kuracağın iletişim, seni online dünyada çok daha hızlı bir şekilde başarıya ulaştırabilir. 

7.Airbnb seni bekliyor.

Evini ya da odalarını Airbnb ile kiraya verebilir, bilgisayar başında geçireceğin fazladan 1-2 saatle, kısa zamanda hatırı sayılır miktarda para kazanabilirsin. Mutlaka bir düşün deriz. Şimdilerde birçok kişi Airbnb zengini!

8.Stok fotoğrafçılık dünyasına hoş geldin.

Fotoğraf çekmeyi sever misin? Daha doğrusu bilir misin? Şimdilerde fotoğraf çekmek, akıllı mı akıllı cep telefonları sayesinde bir hayli kolaylaştı. Eğer sen de her saniye fotoğraf çeken şu foto şipşakçılardansan, fotoğraflarını stok fotoğraf sitelerine yükleyerek, pasif gelir elde edebilirsin.

9.El işlerinden para kazanman mümkün.

Günümüzde yetenek karşılıksız kalmıyor. Eğer el işleriyle aran iyiyse, yaptıklarınla yakın çevrenden övgüler alıyorsan; neden daha fazlasını hedeflemeyesin? Etsy gibi siteler yolunu gözlüyor olabilir!

10.Youtuber olmak için geç değil!

Her ne kadar ülkemizde neredeyse herkes Youtuber olmuşsa da, eğer fikrine inanıyorsan, far yaratacağını düşünüyorsan; hemen bir kanal aç ve video çekmeye başla. Düzenli bir şekilde farklı ve kaliteli içerik girdiğin; hedeflediğin kitleye ulaştığın zaman, reklam gelirlerinin keyfini sürmeye başlayabilirsin.

11.Makale yazmaya ne dersin?

Yazmayı seviyor, dilbilgisinden anlıyor, SEO ne demek biliyor ve "anahtar kelimeler benden sorulur" diyorsan, birçok sitede (bkz. burası) içerik üretmen mümkün. Yapman gereken ilanlarda şöyle bir göz gezdirmek ve içerik yazarı ilanlarının çokluğunu görünce şaşırmak!

12.Fazla eşyalarından kurtularak para kazan.

Üç yıldır giymediğin o şortu, bu sene giymek için hangi sebebin var? Peki ya o "2,3,5,8 kilo verdikten sonra giyeceğim" dediğin pantolon, daha ne kadar dolabında yer tutacak? İyisi mi 2. el eşyalarının güzelce bir fotoğrafını çek, metinlerini yaz ve en yakın zamanda 2. el eşyaların satıldığı bir web sitesine koy. Dolabında duracağına, cüzdanında dursun :)