Ana Sayfa>> Fasa Fiso
Okuma Süresi 5dk
LADY GAGA'YI HASTANELERE DÜŞÜREN 'FİBROMİYALJİ' NEDİR?
gökçe / 16 Eylül
1303 0
Lady Gaga, hastaneye yatmasına neden olan fibromiyalji hastalığı yüzünden; Brezilya'daki Rock festivalinde çıkacağı konserini iptal etti. Peki nedir bu son yılların yeni gözdesi, fibromiyalji?

Fibromiyalji, son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız bir rahatsızlık. İnsanın gündelik hayatını öyle bir etkiliyor ki dünyaca ünlü yıldız Lady Gaga'ya konser iptal ettirip, hastanelere düşmesine sebep olup, şu satırları yazmasına sebep olmuş: "Brezilya, o kadar bitmiş durumdayım ki Rio'daki rock konserine gelemeyeceğim. Sizin için her şeyi yaparım ama şu an için vücudumla ilgilenmek zorundayım. Anlayışınıza ve inceliğinize sığınıyorum, yakında geri gelip sizin için konser vermeye söz veriyorum. Çok özür dilerim, sizi çok seviyorum".

Nedir bu fibromiyalji?

Ünlüler konserlerini iptal ettiklerinde, bunun bir hastalıktan çok başka bir sorunu kamufle etme çabasından kaynaklandığını düşünme eğiliminde olsak da, Lady Gaga'nın durumu bunun aksini gösteriyor. Lady Gaga'yı hastane yataklarına düşüren ve vücudunda ciddi ağrılara yol açan fibromiyaljinin nedenleri ise tam bilinmiyor. 

Fibromiyalji, kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak bilinen, kas-iskelet siseminde meydana gelen ve uzun süreli olabilen bir hastalık. Yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, uykuda düzensizlik gibi birçok problemi beraberinde getirebiliyor. Şimdilik kesin bir tedavisi olmamakla birlikte yan tedavilerle ağrılar hafifletilebiliyor.  

Kelimenin kökeni nedir?

Latince'de fibro- fibröz 'doku', Yunanca myo 'kas', Yunanca algos 'ağrı' anlamına geliyor. Fibromiyalji, özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu gibi problemler yaratır. Gündelik hayatı da olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Fibromiyaljinin nedeni nedir? Kimler bu hastalığa eğilimli?

Fibromiyalji tıp dünyası için de yeni bir hastalık. Bu yüzden nedenleri günümüzde tam olarak bilinemiyor. Ancak geçmiş vakalara göre daha çok hasas yapıda olan ve her şeyden çabuk etkilenen kişilerde görülme ihtimali fazla. Ayrıca ofis ortamında çalışıyorsanız, yoğun stres ve baskı altında hissediyorsanız; sizde bir fibromiyalji adayı olabilirsiniz. Bu yüzden Lady Gaga'nın fibromiyalji olmasına çok da şaşırmamak gerek.

Bu hastalık, cinsiyetlerde de farklılık gösteriyor. Kadınlar ve genç erişkinlerde de daha fazla gözlemlendiği belirtiliyor. Kadınlarda fibromiyalji hastalığı özellikle menopoz döneminde artış gösteriyor. Eğer risk grubunda olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız, ailenizde de bu hastalıktan muzdarip olan var mı yok mu, şimdiden araştırabilirsiniz. Bunlara ek olarak, uyku düzeniniz bozuksa ve romatizmal hastalıklardan çekiyorsanız, yine risk grubundasınız.  

Peki belirtileri neler?

- Vücudun bir noktasında başlayıp diğer noktalara yayılan ağrı

- Yakan, sızlayıcı tipte ağrılar

- Uyku bozukluğu, düzensiz uyku

- Dengesizlik hissi

-  Karın ağrısı 

- Tuvalete çıkma alışkanlıklarında değişiklik

Eğer fibromiyaljiden muzdaripseniz, bu belirtilerin tamamını bir anda görmeniz gerekmiyor. Belirtiler, kişiden kişiye değişmekle birlikte ana belirti genelde aynı: Ağrı. 

Lady Gaga, belgeselde fibromiyaljiyi anlatacak.

Kısa zaman önce Kanada'daki konserini de iptal eden Lady Gaga, sosyal medya paylaşımlarında fibromiyalji hastalığı açıklamış ve bu konuda farkındalık yaratmak istediğini belirtmişti. Lady Gaga, Netflix'te yayınlanacak olan belgeselinde fibromiyaljiye de değineceğini söylüyor.