Ana Sayfa>> Listeler Dolsun
Okuma Süresi 5dk
EGE’DEN “OH BE, DÜNYA VARMIŞ” DEDİRTEN 10 SAKİN KÖY
Can / 22 Aralık
1611 0
Şehirden bunaldınız mı? Acilen Ege’de bir sahil kasabasına yerleşip, domates biber ekesiniz mi var? O zaman gelene kadar, kısa bir tatile ne dersiniz? Karşınızda, Ege’den huzur dolu 10 köy.

EGE’DEN “OH BE, DÜNYA VARMIŞ” DEDİRTEN 10 SAKİN KÖY
 

Şehirden bunaldınız mı? Acilen Ege’de bir sahil kasabasına yerleşip, domates biber ekesiniz mi var? O zaman gelene kadar, kısa bir tatile ne dersiniz? Karşınızda, Ege’den huzur dolu 10 köy.
 

1.MAZIKÖY

 

Mazıköy, Bodrum Gökova’da yer alıyor. İnceyalı Plajı, taş evleri, fevkaladenin fevkinde doğası ve çam ağaçlarıyla, cennetten bir parça. Mazıköy, tarihseverleri de mest edecek güzellikte. Malta şövalyelerinin içini oyarak altın dolu küplerini sakladıkları Gözyaşı Kayası’na çıkıp, Hurma Sahili’ne kuşbakışı incelemeye ne dersiniz?

 

2.BİRGİ KÖYÜ

 

Birgi Köyü, Ödemiş’e 10 km uzaklıkta yer alıyor. Ulu Cami ile meşhur olan bu köyde, ahşap evlerle kaplı daracık sokaklar, köy halkının yaptığı el işleri ve meşhur Ödemiş patatesi sizi bekliyor. 1971’den kalma ahşap Çakırağa Konağı, İmam-i Birgivi Medresesi ve enfes bir doğa, sizi bekleyen güzelliklerden sadece bazıları.
 

3.NESİN MATEMATİK KÖYÜ

 

30 dönümü zeytinlik olmak üzere 55 dönümlük bir alanda yer alan köy, Şirince’ye 1 km uzaklıkta bulunuyor. Dört tarafınızın yeşil ve matematikle çevrili olduğunu bir düşünsenize…

Taş, saman ve çamur evler, ağustos böcekleri ve huzur… İşte bu köyün özeti.

 

4.KARABURUN

 

Mayıs ayında depremle sarsılan Karaburun, Ege’nin en güzel yerlerinden biri. Serin ve dalgalı denizi, tesislerin azlığı ve bakir doğası ile, Ege ruhunu yaşamak isteyenler için bire bir. Ayrıca Hititler’in eserlerine rastlanan Çakmaktepe’de zaman yolculuğuna çıkmaya hazır olun.
 

5.KAYAKÖY

 

Zamanında bir Rum Köyü olan Kayaköy, mübadele döneminde Rumların göç etmesiyle, taş evleri, kilise ve zarif şapelleri ile bir başına kalmış. Tarihi sit alanı olarak geçen Kayaköy, özellikle fotoğraf tutkunlarını mest edecek bir yer.

 

6.ADATEPE

 

İşte bir masal köyü daha. Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan bu güzel köy, inişli çıkışlı yolları, taş evleri ve enfes köyü ile son yıllarda oldukça popüler. Altınoluk’ta bulunan Adatepe, zarafette Avrupa’yı aratmıyor.

 

7.KAPIKIRI KÖYÜ

 

Kapıkırı, Bodrum’a 40 dakika mesafede yer alan Bafa Gölü’nün kenarında yer alıyor. Helenistik ve Bizans kalıntılarının yer aldığı köyde, Bafa Gölü’nün manzarasına da doyum olmuyor. Eğer kuşlarla ya da kuş fotoğrafçılığıyla ilgileniyorsanız, Bafa Gölü’nde bulunan 20 bin kuş çeşidi ilginizi çekebilir.

 

8.GÜZELÇAMLI

 

Kuşadası’nda yer alan Güzelçamlı, Dilek Yarımadası ve Samsun Dağları arasında kalıyor. Bu sayede oldukça zengin bir toprak ve bitki örtüsüne sahip. Zeus Mağarası ve gölünü mutlaka ziyaret etmeli; trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü ile ilgileniyorsanız, adrenalin seviyenizi dilediğinizce yükseltecek alanlar bulabilirsiniz!

 

9.BAĞLARÖZÜ

 

 Bağlarözü, Datça’nın Yazı Köyü sınırında bulunuyor. Eğer organik tarım ve ekolojiye ilgi duyuyorsanız, doğru yerdesiniz. Bağlarözü, doğal hayata geçmek isteyen şehirlilere vaha gibi gelecek bir yer.

 

10.ŞİRİNCE

 

Selçuk’a bağlı olan Şirince, adı gibi güzel ve sevimli bir yer. En eski adı “Kırkınca”. El işçiliğinin binbir çeşidi, şarap ve ahşap evler sizi bekliyor.