Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
İLK ÇOCUKLAR KULÜBÜ İFTİHARLA SUNAR: ARAŞTIRMAYA GÖRE, İLK DOĞANLAR DAHA AKILLI
Can / 22 Aralık
911 0
İlk doğan çocuklar kulübü iftiharla, gururla ve mutlulukla sunar: Son araştırmaların gösterdiğine göre, ilk doğan çocuklar; ilk yıllarında daha çok zihinsel uyarıya maruz kaldıklarından, daha akıllı oluyorlar.

İlk doğan çocuklar kulübü iftiharla, gururla ve mutlulukla sunar: Son araştırmaların gösterdiğine göre, ilk doğan çocuklar; ilk yıllarında daha çok zihinsel  uyarıya maruz kaldıklarından, daha akıllı oluyorlar.
 

 

University of Edinburgh ekonomistlerinin bulgularına göre, ilk doğan çocuklar IQ testlerinde ilk zamanlardan itibaren daha yüksek puanlar elde ediyor. Sydney University ile birlikte yürütülen çalışmalarda, kelime bilgisi ve görsel testler yapılan 5000 çocuğun verileri iki yılda bir düzenli olarak incelendi.

Araştırma sonuçlarında ilginç bir içgörü ortaya çıktı. Aileler, ilk doğan çocuklarına zihinsel beceri gerektiren aktivitelerde daha çok destek oluyor. Hal böyle olunca da bu şanslı çocuklar testlerde daha yüksek puanlar elde ediyor.
 


 

Journal of Human Resources’ya yayınlanan çalışmada, çocukların zihinsel gelişimini doğumdan 14 yaşına kadar inceleyen test sonuçları arasındaki farkın; yaşla birlikte çok az arttığı sonucu paylaşıldı.

 

Tüm çocukların aynı seviyede duygusal destek aldığı ama ailelerin; kitap okumak, el becerileri ve müzik gibi beyin geliştiren aktiviteler söz konusu olduğunda, küçük çocuklarıyla daha az zaman geçirdiği belirtiliyor. Ailelerin, ikinci çocuklarının doğumundan sonra daha fazla risk aldığı, mesela daha fazla sigara içmeye başladığı da çalışmanın diğer sonuçlarından.

Araştırmanın başındaki isim olan Dr. Dr Ana Nuevo-Chiquero, bu sonuçların; eğitim ve kariyer konularında da yön gösterdiğini söylüyor. Daha önceki çalışmalar da ilk doğanların daha hırslı ve başarılı olduğunu destekler nitelikteydi. University of Essex’teki araştırmacılar, ilk doğanların kardeşlerine oranla eğitimlerini devam ettirme oranlarının %16 daha fazla olduğunu belirtiyor.

 

 

Bir diğer ilginç bilgi de, ilk doğan çocukların %20 oranında daha fazla miyop olduğu. Bu durum, ailelerin ilk çocukların eğitimine ayırdığı zamanla da orantılı olarak artabiliyor.

The University of Edinburgh and Sydney University,  US Bureau of Labour Statistics’den aldıkları bilgileri kullandıklarını, herkese genellenemeyeceğini de sözlerine ekliyorlar.

 

Yani, üzgünüz ilk doğanlar ve hala bir umut var, küçük kardeşler!