Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
YEŞİLİN BİNBİR TONU: AYDER YAYLASI’NDA TATİL BAŞKADIR!
Yaşar Can / 22 December
1135 0
Havalar ısınırken, deniz-kum-güneş üçlemesine aşık olanların da suyu ısınmaya başladı bile. Güneş tepede, tatil planları cepte.

Havalar ısınırken, deniz-kum-güneş üçlemesine aşık olanların da suyu ısınmaya başladı bile. Güneş tepede, tatil planları cepte. Eğer siz de şimdiden tatil planları yapmaya başlayan o “Ay yazın 50 kere güneye inmezsem çatlarım”cılardansanız, gelin bu yıl bir değişiklik yapın. Deniz-kum-güneş yerine, bu yıl ‘mavi-yeşil-oksijen’ üçlemesini deneyin. Yani demeye çalışıyoruz ki: Karadeniz’i keşfe çıkın! Bu keşfin ilk durağı için önerimiz de, şahane bir Karadeniz 101 olacağına inandığımız Ayder Yaylası.
 

Çamlıhemşin’de bir vaha

Ayder Yaylası, Rize’ye 69 km uzaklıktaki Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan, çam ormanlarıyla bezeli vahası. Ağzını en şirininden yaya yaya , ‘Karadenizli Amerikan aksanı’ yapıyormuşcasına konuşan o güzel insanların yaylası.
 

Ayder’de pansiyon bitmez!

Ayder’de eskiden halılar dinlendirilir ve yazları, yaylalarda çayırlar biçilir, büyükbaş hayvanlar otlatılırmış. Ama buralar turizm merkezi olunca, bu özelliklerini büyük ölçüde yitirmiş. Şimdilerde buranın en büyük geçim kaynağı pansiyonculuk ve hediyelik eşya mağazaları.
 

Kaplıcaları nasıl bilirdiniz?

Ayder’deki kaplıcalar 1700’lü yıllara kadar uzanıyor. “Aman ben gencim, ne kaplıcası” demeyin! Burası sadece iç hastalıkları ya da romatizmal hastalıklara değil, cilt sorunlarına da çok iyi gelen şifalı sulara sahip. O yabancı turistler, Kuzey Avrupa’lardan buralara boşuna gelmiyor!
 

Rafting ve trekkingciler, sizi buraya alalım.

Karadeniz’de olup da rafting yapmamak, dağ bayır trekking turlarına katılmamak olur mu? Size tavsiyemiz Ayder Yaylası’na gelmeden önce spor turlarını iyice bir araştırmanız ve özellikle yazları düzenlenen turlara katılmanız. Adrenalin yüklenmek ve oksijene doymak için daha iyi bir alternatif olamazdı. Yemyeşil bir orman, soğuk rüzgarlar estiren bir şelale, insanı çağıran bir atmosfer… Gitmesi kolay da dönmesi zor bir spor vahası!
 

Biri gırtlak mı dedi?


Bu kadar oksijenin üzerine acıkmamak zor olsa gerek. Ayder Yaylası’nda Karadeniz mutfağının her kalorisine değer diyebileceğimiz hamsi buğulamaları, mıhlamaları, alabalık ve de kabak çorbası sizi bekliyor. Böyle mutfak her yerde yok. Depolayabildiğiniz kadar depolayın!