Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
SEN HALA SPORU ERTELE: HASTANEDEN SPOR SALONUNA MUHTEŞEM DÖNÜŞ
Can / 25 Aralık
771 0
Hayat kısa, bahane listesi uzun. Kimimiz spora başlamak, kendine daha iyi bakmak için yeni yılı bekliyor; kimimiz ise yeni yaşını.

Hayat kısa, bahane listesi uzun. Kimimiz spora başlamak, kendine daha iyi bakmak için yeni yılı bekliyor; kimimiz ise yeni yaşını. Bahane yaratmak ve bir şeyleri ertelemek için gösterdiğimiz enerjiyi, spora versek belki şimdiye model olmasak da, mutlu olmuştuk! Yani an afikir, hem kendi değerini bil hem de zamanın. Alison gibi.

 Alison Rieman, zamanın değerini iyi bilen ve kendini kanser hastalığından sonra yeniden yaratan bir genç kız.Alison 2015 yılında her gün spora giden, iyi beslenen ve geleceğe dair birçok planı olan enerjik bir gençti. Ama kısa zaman sonra kanser teşhisi konuldu ve onun için uzun, zorlu bir mücadele başladı.

Hastalığı ‘myeloid lösemi’ idi. Yani oldukça zor bir tür olan ve yoğun bir kemoterapi süreci gerektiren ağır bir kanser türü.


 

Tedavisi oldukça zorlu bir süreç oldu. Yaklaşık 20 kilo kaybetti, organları iflas noktasına geldi. Daha birkaç ay önce spor salonunda ter döken Alison, uzun süre hastanede dört duvar arasında tedavi görmek zorunda kaldı. Ama pes etmeye hiç ama hiç niyeti yoktu!
 

İyileşme sürecini adım adım belgeleyen Alison, yaşama sıkı sıkı sarıldı. Tedavisinin ardından, spora tekrar başlamadan önce kanserden tamamen arınmış olmayı bekledi. Sonunda o gün geldi çattı. Alison, hastalığından önce aksatmadığı spor dolu günlerine, kanserden tamamen kurtulduğu sonucunu aldıktan sonra tekrar başladı.


Planı netti: Adım adım ilerlemek. Yeme düzenini yavaş yavaş oturttu. Her gün azar azar aldığı gıda miktarını artırdı. Zaten kanser yüzünden yeterince zayıflamış olan vücudunu yormamak, daha fazla kilo vermemek için kardiyodan uzak durdu.


Alison şimdilerde sağlığını geri kazanmanın mutluluğu yaşıyor. Gayet fit ve sağlıklı. Ama buralara ulaşması kolay olmadı. Spor yapmakla ve forma girmekle ilgili duymanızı istediği bir de notu var: “Bu bir mücadele. Sadece hastalığı olanlar için değil, herkes için bir mücadele demek. Kendi üzerinize çok gitmeyin. Biraz zaman alacağını kabullenin ve sabredin”.

Bir sonraki spor erteleme rutininizde, Alison’u hatırlayın. Şimdiden iyi sporlar dileriz!