Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
FİNLANDİYA YA DA “DIŞARIDAN SOĞUK GÖRÜNÜYOR AMA TANISANIZ ÇOK SEVERSİNİZ''
Can / 25 Aralık
926 0
Kuzey Avrupa’nın afili ülkesi Finlandiya’nın, Rus yazar Grigoriy Petrov’un Finlandiya seyahatinden yola çıkarak kaleme aldığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitabından dolayı, “Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak da bilindiğini biliyor muydunuz? Bu güzel karlar diyarı, insanda hemen uçağa atlayıp keşfe çıkma hissi yaratıyor.

Kuzey Avrupa’nın afili ülkesi Finlandiya’nın, Rus yazar Grigoriy Petrov’un Finlandiya seyahatinden yola çıkarak kaleme aldığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitabından dolayı, “Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak da bilindiğini biliyor muydunuz? Bu güzel karlar diyarı, insanda hemen uçağa atlayıp keşfe çıkma hissi yaratıyor.

 

Finlandiya, nüfusu en az olan Avrupa ülkelerinden biri. Bulunduğumuz noktadan “Dert yok, tasa yok, para çok” olarak görülüyor. İşin ilginci, gerçekten de öyle! Finlandiya, birçok alanda; özellikle eğitim ve teknolojide en ilerici ülkelerden biri.
 

Ekran Alıntısı.PNG

 

Finlandiya’nın dünyanın en iyi eğitim sistemini sunduğu belirtiliyor. Çünkü eğitim ücretsiz ve herkes için eşit şartlarda sağlanıyor. Üniversiteler standart ve politeknik olarak ikiye ayrılıyor. Standart üniversitelerde teorik, politeknikte de pratik dersler alınıyor.

 

Üniversitelerinin yüksek kalitesi yetmezmiş gibi, Finlandiya temel eğitimde de bir hayli ileride. Çocuklara sadece klasik dersler değil; onları hayata hazırlayan, doğayla barışık yaşamalarına ve kendi işlerini kendilerinin görmelerine olanak sağlayan birçok ders de yer alıyor.
 

2.PNG

 

Aslında Orta Asya ve Sibirya kökenli bir ülke olan Finlandiya, sonradan Nordik ülkelere katılmış. İnsanın “Ya biz de oralardanız be kardeş, alsanız ya bizi de aranıza” diyesi gelmiyor mu?
 

3.PNG

 

Finlandiya’nın enfes doğası…

Finlandiya’nın eğitim kalitesi çok iyi, hayat standardı yüksek; tüm bunlar yetmezmiş gibi, doğası da muhteşem! Finlandiya’da tam 187.888 göl ve 179.888 ada olduğunu biliyor muydunuz? Bu “888”in sırrını çözemedik…
 

4.PNG

 

5.PNG

 

“Sauna” kelimesi Fince imiş. Yaaa, biz de şaşırdık…

Sauna, diğer dillerde kabul gören tek Fince kelime. Ondan mıdır bilinmez, sauna kültürü Finler için çok önemli. Öyle bizim gibi “Haydi bugün kendimi panpişleyeyeyim”, “Gidip oğluşuma kız beğeneyim”, “Dolmaları sarıp gelin hamamı yapayım” diye değil; bu insanlar düzenli aralıklarla saunaya gitmezlerse, kendilerini kötü hissediyorlarmış. Tam da bu yüzden Finlandiya’da tam 5,4 milyon Fin’i aynı anda alacak kadar sauna olduğu söyleniyormuş!

 

Fin-sauna.jpg

 

Angry Birds’ün yaratıcıları da Finlandiya’dan.

Angry Birds'ün oyunun sahibi Rovio; 2003 yılında üç üniversite öğrencisi Niklas Hed, Jarno Väkeväinen ve Kim Dikert tarafından kurulmuş bir oyun geliştiricisi ve de eğlence şirketi.

Ekran Alıntısı.PNG

 

Finlandiya’nın tek başarısı Angry Birds değil tabii! Bildiğimiz ya da günlük hayatta da kullandığımız pek çok şey kendilerinin eseri: Linux işletim sistemi, buz kayağı, molotof kokteyli, SMS, tuzlu likör, nabız ölçer…

 

İstanbul trafiğine tahammül edemiyorsanız, rehabilitasyonun yolu Finlandiya’dan geçiyor.

Bir ülke medeni olmaya görsün, trafik cezalarıyla bile insanı şaşırtabiliyor. Finlandiya, dünyada en yüksek “hız yapma cezası” kesen ülke. Bir Nokia yöneticisi, 30 km ile gitmesi gereken bir yolda 45 km (kırk beş) hız yaptığı için 103.000 Dolar ceza almış! Eğer Finlandiya’ya yolunuz düşerse, araçların kaplumbağadan hallice gittiğini görürseniz şaşırmayın.

t.PNG

 

Finlandiya doğasından müzesine, sokağından bayırına; herkesin ömrü hayatında bir kere göre görmesi gereken bir Kuzey ülkesi. Umarız, yolunuz dışarıdan soğuk görünen ama özünde çok iyi olan bu Nordik ülkesinden geçer!