Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
ROBOT VE ANİMELERİN CİRİT ATTIĞI BİR DÜNYA: AKİHABARA, TOKYO
Can / 02 Ocak
994 0
Akihabara, Tokyo’nun elektronik bölgesi sayılan; insana kendini uzayda hissettiren bir yer. Eğer teknoloji kelimesi bile kalbinizi pır pır ettiriyor, robotları insanlardan daha sempatik buluyor ve rüyalarınızı animasyon biçiminde görüyorsanız; sakın Akihabara’yı görmeden ölmeyin.

Akihabara, Tokyo’nun elektronik bölgesi sayılan; insana kendini uzayda hissettiren bir yer. Eğer teknoloji kelimesi bile kalbinizi pır pır ettiriyor, robotları insanlardan daha sempatik buluyor ve rüyalarınızı animasyon biçiminde görüyorsanız; sakın Akihabara’yı görmeden ölmeyin.

1.PNG
 

Japonya’nın başkenti Tokyo, zaten insana kendisini yeterince uzayda hissettirirken, Akihabara adeta bambaşka bir evreye taşıyor. Şöyle diyelim; Tokyo Merkür ise, Akihabara Uranüs. Animeler, robotlar ve 3000 yılının teknolojisiyle bezeli olan paralel bir evren.

Tokyo’nun en aktif noktaları, genelde metro istasyonları civarına toplanmış durumda. Akihabara da Ueno, Ikebukuro ve Shinjuku gibi devasa istasyonların olduğu noktalardan biri. Akihabara, “Tokyo’nun elektronik bölgesi” olarak nam salmış. En büyük elektonik mağazalarını burada bulabilir; oyuncak robottan masaj koltuğuna, aramadığınız şeyleri bile bulabilirsiniz.


Akihabara'da bu devasa teknoloji mağazalarına ek olarak; pasajlar içinde de irili ufaklı pek çok elektronikçi bulabilirsiniz. Yalnız bu pasajları da Kadıköy Yazıcıoğlu gibi düşünmeyin (ki Yazıcıoğlu esnafı lütfen bizi yanlış anlamasın ama burası başka bir dünya). Bu mağazalarda laptop, bilgisayar, fare, klavye ve cep telefonu gibi ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılamanız mümkün. Eğer PlayStation, Xbox tutkunuysanız, bu tip yüksek bütçeli ürünleri buradan daha hesaplı fiyatlara alabilirsiniz. Yani ne yapıyoruz, hem ziyaret hem de ticaret için, bir dahaki sefere Akihabara’yı da listeye alıyoruz. (Japonya vize istemiyor, bilginize!)

Animelerden anime beğenin!

 

Akihabara, sadece elektronik merkezi değil; aynı zamanda bir hobi ve anime bölgesi. Eğer animasyon filmlerinden hoşlanıyorsanız; koca koca gözlü anime karakterlerin oyuncakları, demonte halde sevenlerini bekleyen Gundam robotlar, maketler, çizgi film ve anime DVD’leri sizi bekliyor. Robotseverler ise özellikle “Yodobashi Camera”ya gitmeli. Demonte robotlar beklediğinizden de “gerçek” görünebilir!

 

Sizden bizden hareketli bir robot: Asimo

Bir robot düşünün; gezsin, tozsun, merdiven tırmansın, hatta dans etsin. Eğer buna pek ihtimal vermiyorsanız, Honda’nın 2000 yılında ürettiği ilk “insansı robot” Asimo ile tanışmadınız demektir. Asimo’yu,Akihabara Daibiru Binası’nda yer alan Studio Asimo’da hafta içi belirli saatlerde görebilirsiniz.

 

Hatta Asimo’nun insanlarla etkileşimini ve “günlük hayatından bir kesiti” de şu videodan izleyebilir, teknolojinin geldiği noktaya hayranlığınızı sunabilirsiniz.

“Yok, ben kendi robotomu kendi yapacağım kardeşim” diyenler için…

Yapılmışını görmek değil de, bizzat kendiniz robot yapmak istiyorsanız; binbir renkli Akkihabara bunun için de seçenekler sunuyor. Tsukumo Robot Oukoku’da, binlerce parça arasından dilediğinizi seçerek kendi robotunuzu yaratabilir; 100.000-300.000 Yen arasında değişen fiyatlarla şahane bir robot yapabilirsiniz.

 

 

Akihabara, herkesin ömrü hayatında en az bir kere görmesi gereken bir elektronik, anime ve robot vahası. Bir nevi 365 gün, 7/24 açık bir Burning Man Festivali. İster animasyon hayranı olun, ister sadece hesaplı bir laptop kapmanın peşinde olun; Akihabara’yı şimdiden listenizin üst sıralarına not alın.