Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
SİZİ ZİYARETE GELEN YABANCI ARKADAŞINIZI MUTLAKA GÖTÜRMENİZ GEREKEN 8 YER
Can / 03 Ocak
894 0
Yabancı bir arkadaşınız, sizi ziyarete geldi ve Türkiye’yi keşfetme konusunda da oldukça heyecanlı. Siz onu sadece birkaç şehre götürmeyi ve her turistin görmek isteyeceği klasik noktaları gezdirmeyi planlarken , o da ne? Kendisi her yeri karış karış gezmek konusunda ısrarlı! “Turistik mekanlardan” daha fazlasını görmek istiyor. Bir de üzerine bir aylığına gelmiş olmasın mı… 

Uzun lafın kısası, “Türkiye’nin farklı bölgelerinden doğal ve tarihi güzellikleri görmek isteyen, enerjik bir arkadaşım var. Onu nerelere götürsem de ‘Vay be, ülkeye bak’ dedirtsem” diye kara kara düşünüyorsanız, karşınızda ülkemizde her yabancı bünyenin görmesi gereken 8 güzellik.

 

1.ADALAR

kk.PNG

 

Rotayı İstanbul’dan başlattınız diyelim. Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet, Ayasofya ve Taksim derken; gidilmesi gereken her yere gittiğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sevgili yabancı arkadaşınız, kuğu gibi köşklerle bezeli, mavi ve yeşilin raksettiği adalarımızı görse, sanırız mest olurdu! Büyükada, Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada’dan seçin, beğenin, alın.

 

2.OSMANLI KÖYÜ, CUMALIKAZIK

cuma.jpg

 

İstanbul’un kalabalığı, tarihi ve kültürel zenginliğinden sonra, biraz dinlenmek fena olmazdı. Bursa’ya 2 km uzaklıktaki Cumalıkazık, Orhangazi’nin Bursa’ya gitmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri, huzurlu ve dingin bir ortam sizi bekliyor. Arkadaşınız, bu doğal ve sade köyden bir hayli etkilenecek…

 

3.ŞİRİNCE KÖYÜ, EGE

şirince.jpg

 

Buralara kadar gelmiş insanı, Ege’ye götürmemek olur mu… Çeşme, Bodrum, İzmir…  Seçim yapmak ve rotayı çizmek gerçekten de zor! Ama bildiğimiz bir şey var ki, üzüm bağları, zeytinlikler ve şeftali bahçeleriyle dolu bu güzel Rum Köyü, size ve arkadaşınıza enfes bir tatil yaşatacak.

 

4.ÖLÜDENİZ, FETHİYE

fet.jpg

 

Fethiye’ye bağlı Ölüdeniz’de Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası’nı gezebilir, Babadağ’dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz ve dünyanın en güzel kumsallarından birinde deniz-kum-güneş üçlemesinin kitabını yazabilirsiniz.

 

5.UZUNGÖL, TRABZON

uzungol-henuz-bozulmadan,J2OcsLO3N0uDKahSfPkLBg.jpg

 

Sıra geldi Karadeniz’e. Uzungöl, Trabzon’un gurur abidelerinden biri. Yeşillikler içerisinde size göz kırpan bir göl, alabildiğine enfes bir manzara ve huzur. Tüm Dünyalıların ömrü hayatlarında en az bir kere görmeleri gereken bir güzellik abidesi.

 

6.MACAHEL, ARTVİN

MACA.PNG

 

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı altı köyden oluşan Macahel, sadece Karadeniz Bölgesi’nin değil; ülkemizin de en görkemli doğa harikalarından biri. Yeşilin binbir tonunu görmek istiyorsanız, burası kesinlikle doğru yer!

 

7.NEMRUT

nem.jpg

 

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli parkta,  aslan ve kartal heykelleriyle birlikte 7 metreye varan dev heykeller sizi bekliyor. Tarihsever arkadaşınız buraya bayılacak… .

 

8.MOR GABRİEL MANASTIRI, MARDİN

Mor-Gabriel-Manastırı-mardin.jpg

 

Mardin’in her noktası insanı büyüleyen güzelliklerle dolu. Onlardan biri de Midyat ilçesine 23 km uzaklıkta bulunan ve Süryani cemaatine ait olan Mor Gabriel Manastırı. “Deyrulumur Manastırı” olarak da bilinen manastır, insanı adeta zaman yolculuğuna çıkarıyor.