Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
BİR GÜZEL İNSAN: “KİM MİLYONER OLMAK İSTER” İLE GENİŞ KİTLELERİN TANIDIĞI, HAYVANSEVER GÖKÇER KORKMAZ
Can / 03 Ocak
922 0
Bugüne kadar “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasında birçok farklı karakterle tanıştık. Kendinden beklenmeyen cevapları veren kültürlü nineler, iyi okullarda okuyup ilk soruda elenenler, tuhaf tavırlarıyla dikkat çekenler… Ama hiçbiri O’nun kadar kalplere işlemedi. Karşınızda, kalbi baştan sonra pırlantayla kaplı olan %200 hayvansever insan; Gökçer Korkmaz.

BİR GÜZEL İNSAN: “KİM MİLYONER OLMAK İSTER” İLE GENİŞ KİTLELERİN TANIDIĞI, HAYVANSEVER GÖKÇER KORKMAZ
 

1.jpg

 

Öncelikle kendisiyle bu video ile tanışmanızı isteriz:

 

1982 doğumlu Gökçer Korkmaz, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşıyor. “Hayvansever” kelimesinin hakkını hayatının her anında veren Korkmaz, gördüğü her canlıya yardım eli uzatan çok özel bir insan.

 

Gaia Dergi’nin sorularını yanıtlayan Gökçer, yarım bıraktığı Akdeniz Üniversitesi Turizm bölümünü okurkenki dönemleri şöyle anlatıyor: “Mutlu değildim. Hayattaki amacım, hayallerim ile ilgili bir şey değildi.“İlkokulda, öğretmenler herkese ‘Büyüyünce ne olacaksınız? Ne olmak istiyorsunuz?’ sorusunu sorardı. Kimisi öğretmen, polis, mimar, doktor, astronot vesaire olmak isterdi. Tüm kalbimle benim bu soruya verdiğim yanıt, her seferinde, dilim döndüğünce şuydu: ‘Ben kimsesiz çocuklara yardım eden bir işte çalışacağım. Ben evsizlere yardım edeceğim bir işte çalışacağım. Ben sakat insanlara yardım edeceğim bir yerde çalışacağım. Ben yaşlılar evinde –çocukça biri ifade ile huzurevini ifade ediyorum- dedeleri, nineleri terk edenler gibi değil, onlara bakan bir yerde çalışacağım. Ben ağaç diken bir yerde çalışacağım. Ve ben en çok da kimsesi olmayan tüm hayvanlara yardım edeceğim, onları mutlu etmek için bir yerde çalışacağım”.

 

İşte böyle bir insandan bahsediyoruz.

2.jpg

 

İyi insan olmak, merhametli olmak, paylaşmak, muhtaç her canlıya yardım etmek, yaşamlara saygı göstermek gibi bizi iyi kalpli bir insan yapacak ilgili konular derslerde işlenmiyor”

Korkmaz, 2008’de vejeteryan, 2012’de ise vegan olmuş. Yaşam hakkının evrende var olan her canlı için kutsal olduğunu düşünüyor ve “kendisini başka bir canlının çektiği acı, ıstırap ve ölümle” besleyemeyeceğini sözlerine ekliyor.

Korkmaz, sözlerine şöyle devam ediyor: “İyi insan olmak, merhametli olmak, paylaşmak, muhtaç her canlıya yardım etmek, yaşamlara saygı göstermek gibi bizi iyi kalpli bir insan yapacak ilgili konular derslerde işlenmiyor. Okullar ezber bilgilerle ile doldurulmuş, bir nevi meslek sahibi robotlar olmamızı istiyor sanki. İyi kalpli insanlar, iyi kalpli çocuklar olmamızı o kadar da umursamıyorlardı. Bu işte yanlış vardı ve halen de çok temel, çok önemli, en önemli bir yanlış var” .
 

2.jpg
 

Korkmaz, Facebook hesabı üzerinden başta çocuklar olmak üzere herkese hayvan sevgisine dair paylaştığı iletilerle ulaşmaya çalışıyor. Onun için hayvan sevgisi, “Dünyadaki diğer tüm sevgilerin üstüne inşa edeceğiniz en temel, en doğru başlangıç”.

Yazımızı, hayvanlara yardım etmek için her gün Babaeski-Kırklareli arasını kateden ve yaşamının her saniyesini canlılara adayan Korkmaz’ın sözleriyle bitirelim: “Sevginin, sevgi kavramının kategorize edilmeden insan, doğa ve hayvan, topyekun olarak, muhtaç ve masum çaresiz her canlıya karşı aynı hassasiyet ile gösterilmesi gereken bir his olması gerektiğini düşünüyorum.“