Ana Sayfa>> Orası Burası
Okuma Süresi 5dk
TÜRKİYE’NİN EN LEZİZ FESTİVALLERİ
Can / 04 Ocak
917 0
Ülkemiz, müzikten resme; birçok alanda sayısız festivale ev sahipliği yapan bir “etkinlik vahası”. Her ne kadar büyük şehirlerdeki büyük çaplı festivaller daha çok biliniyor olsa da; keşfedilecek o kadar çok etkinlik var ki… Bunlardan 7 tanesini sizler için derledik.

1.BAĞBOZUMU FESTİVALİ

1.PNG

 

Eylül ayında düzenlenen festival, Bozcaada’nın güzelliğine güzellik katarken; şarap severlere de leziz anlar yaşatıyor. Festival, adalı şarap üreticilerinin sembolik bağbozumları ile başlıyor; birçok renkli etkinlikle devam ediyor. Festivale katılırsanız, çiftçilerle birlikte bağlara gidebilir, üzüm toplayabilir ve unutulmaz bir Bozcaada deneyimi yaşayabilirsiniz. Uzun lafın kısası, eğer bu yıl nereye gideceğinize henüz karar vermediyseniz, Bağbozumu Festivali’ni mutlaka listeye eklerin deriz!

 

 

2.MUT KARACAOĞLAN KAYISI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

2.PNG

 

1962 yılından beri her haziran ayında düzenlenen festival, Mut’un sembolü kabul edilen Çınaraltı Parkı’nda düzenleniyor. Sergiler ve konserlerin yanı sıra; mideye de hitap eden börek, sıkma ve tulum ayranı etkinliklerin tadını artırıyor!

 

3.YEŞİL İHSANİYE ELMA FESTİVALİ

3.PNG

 

1975 yılından beri düzenlenen festival, İzmit’e bağlı İhsaniye’nin gururu. Diğer festivallerden bir de farkı var. Yeşil İhsaniye Elma Festivali, yetiştiricileri teşvik etmek amacıyla ödüller de dağıtıyor. Kısacası elmanıza güveniyorsanız, bekleriz!

 

4.TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ

4.PNG

Festivalin tarihi 1962’ye dayanıyor. İlk adı “Kiraz Cümbüşü” olan Tekirdağ Kiraz Festivali’nin yabancı ziyaretçileri de bir hayli fazla. Kortejler, kiraz yarışmaları, fener alayları, konserler ve gösteriler, festivale katılanları mest ediyor.

 

5.DİYARBAKIR KARPUZ FESTİVALİ

5.PNG
 

Hava sıcaklıklarının yine coştuğu şu bunaltıcı günlerde, kulağa ne de güzel geliyor; öyle değil mi? 1967 yılından beri düzenlenen bu festivalde, karpuzun binbir biçimini görmeniz mümkün. En Ağır Karpuz Yarışması’ndan  Karpuz Güzeli’ne; her yer karpuz unvanlarıyla dolup taşıyor.

 

6.YEŞİLÜZÜMLÜ KUZU GÖBEĞİ MANTAR FESTİVALİ

6.PNG

 

Mantarseverler yaşadı. Bu festival, her yıl nisan ayında Fethiye’de düzenleniyor. Bu festivalin diğerlerinden farkı, kuzugöbeği mantarıyla ilgili birçok konferansın da yapılması. Ama bu festivalde, sadece bilimsel çalışmaların yapıldığını sanmayın! Cadianda Antik Kenti’nde koşu ve yürüyüş yarışması, sergiler ve klasik müzik konserleri meraklılarını bekliyor.

 

7.BARTIN KÜLTÜR, SANAT, TURİZM VE ÇİLEK FESTİVALİ

Bartin-Cilek-Festivali-6.jpg

 

Kulağa ne güzel geliyor değil mi? Bartın’daki bu keyifli festival, mayıs ayında düzenleniyor ve Batı Karadeniz’e hatırı sayılır miktarda turist grupları getiriyor. Çilek de zaten festival gibi bir meyve olduğuna göre bu renkli festivalde değmeyin keyfimize…