Ana Sayfa>> Teknoloji Bilim
Okuma Süresi 5dk
“AMAN BEN İNANMAM Kİ” DEMEDEN ÖNCE BİR OKUYUN: ASTROLOJİ NEDİR, NE DEĞİLDİR
Can / 04 Ocak
1518 0
Öncelikle astrolojinin ne olduğuyla başlayalım. Astroloji, gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalı olarak tanımlanıyor. Evet; birçoğumuzun sandığının aksine, astroloji bir bilim dalı. Hem de insanoğlunun yazılı tarihinin başından beri var olan, en eski bilim dalı.

 

Astroloji kaderin mi izini sürüyor?

Birçok astrolog, bu yanlış inançtan şikayetçi. Onlar adına biz konuşalım: Astroloji kader değildir ve her şey, insanın kendi elindedir. Peki bu durumda astroloji tam olarak ne yapıyor? Bu sorunun cevabını da yine uzmanından, dünyaca ünlü astrolog Susan Miller’dan alalım “Astroloji dönemleri inceler; fırsat alanlarını, şanslı zamanları, doğum haritanızda kişiyi kısıtlayan, zorlayan alanları, gecikmeleri gösterir. Sonuçta nasıl hareket edeceğiniz, neler yapacağınız hepsi sizin iradeniz içindedir.”

 

Miller, gezegenlerin açısının hayatımızı her anlamda etkileyeceğini söylüyor ve ekliyor:

“Gezegenlerin iyi açılar yaptığı şanslı dönemlerde, hiçbir şey yapmadan oturursanız bu fırsatları kaçırabilirsiniz. Aynı şekilde gezegenlerin zorlayıcı etkiler yaptığı dönemlerde gerekli gayret ve azmi gösterirseniz tüm zorlukları aşabilir, farkında bile olmadığınız içinizdeki gücü ortaya çıkarabilirsiniz.”

 

Bu da demek oluyor ki, astroloji gezegenlerarası açıları ve ortaya çıkan enerjileri inceliyor; bize fal bakmıyor! Hayatınızın anahtarı, yine kendi elimizde.

 

Kısa Astroloji Tarihi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, astroloji; insanlık tarihi kadar eski bir bilim dalı. Birçok araştırmaya göre, farklı uygarlıklar da birbirlerinden bağımsız olarak astrolojiyle ilgilenmiş. Babil’den Mısır’a, Maya’dan Arap uygarlıklarına; Hint, Çin, Yunan ve Roma ve Arap uygarlıkları, astrolojiyle ilgilenen sayısız uygarlıktan sadece bazıları.
 

 

Bulgularını kaydeden ilk medeniyetin Kaldeliler olduğu belirtiliyor. M.Ö. 3000 yılında Kaldeliler (şimdiki Irak) astrolojinin bilinen en özgün şekillerinden birini ortaya çıkarmış.  

 

Bazı uzmanlar, astrolojiye ait ilk kayıtların M.Ö. 5800 yılına kadar gittiğini söylerken; Maya uygarlığı, Hindistan ve Çin M.Ö. 2000 yılında astroloji bilimini kullanıyormuş. Şimdilerde her ne kadar çok ciddiye alınmasa da; Pitagoras ve Plato'nun yazılarında, M.Ö. 500 tarihlerinde, eski Yunanlılarda astrolojinin varlığından bahsedilir.

 

Araplarda Astroloji

Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz'deki Arap toplumlarının da M.S. 8. yüzyılda astrolojiyi kullandığı söyleniyor. M.S. 805-85 yılları arasında yaşamış olan Albumasur’un ( diğer adıyla Abu Maaschar’un) kaleme aldığı "Introductorium in Astronomiam" adlı eser, astrolojiye orta çağda tekrar  önem kazandırmış.  
 

Zodyak nedir?
 

 

Astrolojide sıkça kullanılan bir terim olan “Zodyak”, burçlar kuşağı anlamına geliyor. İlk kayıtlarda şimdikinden farklı olmakla birlikte; M.S.180 yılında Yunan matematikçi ve astronom Ptolemy tarafından bugünkü şekline getirilmiş.

 

Jung ve Astroloji
 

 

Carl Jung’u nasıl bilirdiniz? Freud’la toplumsallığın etkisi noktasında ayrışan ünlü bir psikolog olarak mı? Gücünü sadece psikolojinin esaslarından alan bir doktor mu? Eğer sadece bu şekilde tanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Carl Jung, astroloji bilimiyle ilgilenmiş olan; insan kişiliği ve motivasyonu konularında astrolojiden de faydalanmış olan bir bilim insanıdır.

 

Ana fikir: Siz siz olun, burçları takip eden arkadaşınızla artık o kadar da dalga geçmeyin…