Ana Sayfa>> Fasa Fiso
Okuma Süresi 5dk
AYNALARDA YANKILANAN O SORU: “BU LANET OLASICA FONDÖTEN NEDEN İYİ DURMUYOR”
Can / 04 Ocak
1323 0
“İnsanın başka dertleri olmasın, derdiniz bu mu” diyor olabilirsiniz. Ama fondöten kullananlar bilirler; en iyi markalara paralar saçılır, binbir çeşit fırçalar denenir ama o fondöten, bir türlü iyi durmaz! Sivilceleri kapatıp, çizgileri saklayacağı yerde; onları daha da belirginleştirir. Kısacası şaka gibidir. Biz de internetin altını üstüne getirdik, konuyla ilgili yazılmış araştırmaları inceledik ve Makeup and Beauty editörlerinin önerilerini sizler için derledik.

1.Cilt bakım rutininizde bir sorun olabilir.
 

 

“Cilt bakım rutini nedir” diyorsanız, zaten büyük bir sorunumuz var demektir : )

Cilt bakımı, en temel anlamda temizleme (tonikleme) ve nemlendirmeden oluşur. Haftalık peelinglerle de ölü derilerinizden arınır ve de aydınlık bir cildin tadını çıkarırsınız. Ama bunlardan hiçbirini yapmayıp, zaten toksinleri atamamış bir cildin üzerine fondöten sürerseniz, “Bu madde neden cildimde pütür pütür duruyor yahu” diye sorma hakkınız da olmaz!

 

2.Belki de yanlış ürün kullanıyorsunuz.

Kuru cilde yağlı cilde önerilecek bir nemlendiriciyi sürerseniz ya da PH değeri çok yüksek ürünleri yanlış zamanlarda kullanırsanız; o ürünlerden çok da iyi sonuçlar bekleyemezsiniz. Fondöten sürmeden önce, cildiniz için doğru bakım ürünleri kullanmaya dikkat edin.

 

3.Acele ediyor olabilir misiniz?
 

 

Nemlendiricinizi sürdükten hemen sonra fondöteninize davranırsanız, sonuç çok şahane olmayabilir. Fondöten uygulamadan önce en az 3-5 dakika beklemeli ve nemlendiricinin cildiniz tarafından iyice emilmesine dikkat etmelisiniz.

 

4.Baz insanı rezil de eder, vezir de eder.

Fondöten sürmeden önce, genelde baz kullanılması önerilir. Bunun sebebi de bazın gözenekleri küçültmesi ve cildi fondötene hazırlamasıdır. Ama cilt tipinize uygun baz kullanmıyorsanız, iyi sonuç almak bir yana; fondöteninizin de kötü durmasına istemeden sebep olabilirsiniz.

 

5.Peki ya fondöteniniz?
 

 

O mat kapatıcı kuzeninizde iyi durdu, arkadaşınızda harikalar yarattı diye sizde de şahane etkiler yaratacak diye bir kural yok. Sıvı fondötenden kreme, parlaktan mata; kozmetik sektöründe sayısız fondöten cinsi ve markası mevcut. Sizin için en uygununu bulmak için, iyice araştırma yapmanızı öneriyoruz.

 

6.Pudranızı nasıl alırdınız?

Islak fondöten üzerine hemen pudra uygulanmasının facialarla sonuçlandığını biliyor muydunuz?  “Faciadan” kastımız, cilt yüzeyinde dalgalanmaların oluşması ve pürüzsüzlük hayalinin yerini kaosa bırakması. Bu yüzden ne yapıyoruz? Fondöten sürdükten sonra biraz bekliyor, cildimize iyice yediriyor; ondan sonra pudra uygulamasına geçiyoruz.

 

7.Fondöten sürmenin de bir tekniği var herhalde…
 

 

Fondöten uygulamak için piyasada yüzlerce ürün mevcut. Süngerler, fırçalar, ıslak süngerler, kuru fırçalar… Hangisini seçerseniz seçin, doğru uygulama için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Başlarda fırça izleri, yüzünüzde Afrika kabilesi desenleri gibi belli olacak ama üzülmeyin; zamanla sizin de eliniz alışacak.