Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
BİR İSTANBUL ADRENALİNİ: METROBÜSTE HAYATTA KALMA KURALLARI
Can / 01 March
1134 0
Metrobüs, İstanbulluların hayatına girdiğinden beri, hiçbir şey eskisi gibi değil...

Metrobüs, İstanbulluların hayatına girdiğinden beri, hiçbir şey eskisi gibi değil. Bir kere uzaklar yakın oldu, trafik minimuma indi ve en güzeli de, heyecansız olan metropol hayatına “metrobüste yer kapmak” diye bir amaç eklendi.  Hal böyle olunca, teyzeden dedeye; herkesin içindeki ikinci karakter ortaya çıktı. Ama ne çıkmak…

Dünyaya bakışımızı yeniden şekillendiren metrobüste hayatta kalabilmek için bilmeniz gerekenleri, sizin iyiliğiniz için derledik.


 

Durakta beklerken görüp üzüldüğünüz o orta yaşlı, pamuk teyze, bir anda Hulk’a dönüşebilir.

“İkinci karakter” meselesi önemli. “Ay canım ya, ne tatlı bir teyze, adeta pamuk nene” diyeceğiniz şahıs, iki dakikaya 34Z geldiğinde artık o tatlış teyze olmayacak. Elindeki çantaları zırh, hatta gerekirse (gerekecek) silah olarak kullanacak; kalabalıkları yarıp kendisine yer kapmak için sizi hunharca itecek (hatta “tepecek”). Siz siz olun, metrobüs durağında araç beklerken, kimsenin göründüğü gibi olmadığını aklınızda bulundurun.

Önceki metrobüslerin nerede durduğuna ve kapıların, nereye denk geldiğine dikkat edin.


 

Özellikle Söğütlüçeşme, Ünalan, Zincirlikuyu, Cevizlibağ ve Avcılar’dan biniyorsanız, bir de işe gidiş ve çıkış saatlerine denk geldiyseniz; bir süre kalabalığın arkasında bekleyeceksiniz demektir. Bu zamanı, metrobüs kapılarının denk geldiği noktaları saptayarak değerlendirin. Her araç sabit bir yerde durmuyor olsa da, bu şekilde hayatta kalma, hatta yer kapma şansınızı artırabilirsiniz.
 

Yer kapmak, kimileri için gurur meselesi. Eğer Söğütlüçeşme-Beylikdüzü gibi iddialı bir rotanız yoksa, bir iki durak için hayatınızı riske atmayın. Hızlı hareket edin ve bir yere sığının.Çünkü rakiplerinizle mücadele edemeyebilirsiniz. Metrobüs kapısı açıldığı an, daha önce bahsettiğimiz “ikinci karakter” açığa çıkacak ve herkes kapıya yığılacaktır. O anda gözü boş yerlerden başkasını görmeyen, bunun için devamlı stratejiler geliştiren bir toplumla başa çıkabilir misiniz? Cevabınız “hayır” ise, birazcık ayakta durun, bir şey olmaz. “Yok, ben de varım” diyorsanız, başarılar diliyoruz.

 

Eğilin.

Evet, eğilin. Kapılar açıldığı an, dünyayı istila eden zalım uzaylılardan kaçmak için galakside kalan son araca binercesine koşan insanların altında kalmamak için başınızı sağlama alın. Hafif kamburunuzu çıkararak, insan kalabalığın içinden geçebilir, kendinize güvenilir bir sığınak bulabilirsiniz.
 

Körüklere sığınmak da bir seçenek.

Kapıda bekleyip inenler ve binenler arasında ezilmek yerine pencere kenarına ya da körüklere sığınabilirsiniz. Eğer yer kalmamışsa (genelde kalmaz), yara alıp almadığınızı kontrol ederek, bulduğunuz yere tutunun.Metrobüste hayat başkadır. Eğer siz de hayatınızda biraz heyecan istiyorsanız, adrenalin sadece 3-5 TL’ye bakar! Şimdiden iyi eğlenceler dileriz. Yine de kendinize dikkat edin.