Ana Sayfa>> Spor
Okuma Süresi 5dk
Bir zamanlar efsane olup şimdi unutulmaya yüz tutan 23 Türk Futbol Kulübü.
Doruk / 05 Temmuz
1319 0
Unutulan kulüpler için 1 dakikalık saygı duruşu.

Türk futbolunu bugün 25-30 yaşları arasında olan kuşak hep Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray, biraz da Trabzonspor’dan ibaret bildi. Şampiyonlar mutlaka bu 4 büyükten biri olurdu. Diğer kulüpler de onlardan arta kalan 5., 6., 7. gibi sıralar için yarışırdı ve pastadan alınan pay hep böyle devam ederdi. Gerçi hala aynı.. Ben de sanki bir şey değişmiş gibi yazıyorum… Neyse ki Bursaspor ve Türkiye Kupasını alan Akhisarspor nadiren de olsa bu tekelleri kıranlardan oldu ama genel tabloya baktığımızda pek değişen bir şey yok.

 

Ama eskiden dengeler çok çok farklıymış. Süper Lig’i esip gürleyen Eskişehirsporlar, Karşıyakalar, Göztepeler, daha kimler kimler… Süper Lig’in gizli kahramanları adeta, her biri de birer futbolcu fabrikası.. Tabii hepsi şampiyonluk elde etmedi ama Süper Lig’e koydukları ağırlıkla uzun yıllar boyunca isimlerinden söz ettirdiler.

 

Siz futbol manyağı Muzlu takipçileri için eskiden efsane olup şimdi unutlmaya yüz tutan, “Nerede o eski kulüpler?” dedirten eski efsanelerden 23 takımı sıraladık. Şöyle bir futbol tarihimizi yad edelim dedik. Umarım beğenirsiniz. 

 

Başlamadan önce iki adet not: Birincisi; sadece şampiyonları yazmadık. Zirveyi zorlayan takımları da dahil ettik. İkincisi; adından söz ettirmiş olan başlıca kulüplerin tamamını listeye dahil etmeye çalıştık fakat insanlık hali olarak aklımıza gelmemiş olan, “eee hani x kulübü nerede” demenize sebep olan bir eksiklik varsa lütfen yorumlarda belirtmekten çekinmeyin… Hadi bakalım iyi listeler..

 

1)Altayİzmir’in efsanelerinden. Siyah-beyazlarından…

 

2)SakaryasporMarmara Bölgesinin, İstanbul’a yakın coğrafyanın en güçlülerindendi bir zamanlar değil mi?

 

3)ManisasporYakın tarihte sponsorluk anlaşması gereği Vestel Manisaspor olarak tanıdık. Fenerbahçe’nin 20:45 olayını yaşadığı sene olsun, üst sıraları zorladığı zamanlar olsun adını epey bir duyduk...

 

4)GaziantepsporÜst sıraları zorlamış olan bir diğer Anadolu kulübümüz. Güneydoğu’nun incisi olan Gaziantepspor da eski günlerinden son derece uzak artık..

 

5)KocaelisporSakaryaspor’dan sonra bir diğer Marmara Kulübü.. Çok iyi hatırlıyorum güçlü olduğu, karşısında dikkatli oynandığı zamanları..

 

6)İstanbulsporKocaelispor ile aşağı yukarı aynı dönemlerde güçlülerdi. Fakat İstanbulspor’un düşüşü hepsinden de kötü oldu.. Kulüp iflas noktasına geldi, vs. vs.

 

7)Adanaspor

Akıbeti İstanbulspor ile aynı olanlardan ancak yeniden toparlayıp Süper Lig'e dönmesini de bildi.

 

8)Siirt JetpasporBir zamanlar Sergen’in de top koşturduğu Siirt Jetpaspor, sen de unutulmazlardansın...

 

9)EskişehirsporBahsetmeye gerek var mı? Es-Es diyelim, gerisini futbol delilerimiz getirsin...

 

10)SamsunsporZirveleri zorladığı zamanları gayet iyiydi kırmızı beyazlıların….

 

11)Kahramanmaraşsporİç Anadolumuzun unutulmuş kulüplerinden biri...

 

12)ŞekersporSen de unutulmazsın Şekerspor..

 

13)MalatyasporSarı kırmızılılar tıpkı renkdaşları Galatasaray gibi estirmişlerdi bir dönem...

 

14)ElazığsporYakın bir il olan Elazığ da öyle...

 

15)SivassporŞampiyonluğu son anda ellerinden kaçıran Sivasspor unutulur mu hiç… İstanbul’dan son derece uzak bir kulübün şampiyon olması, gerçekten yer yerinden oynardı...

 

16)Sarıyerİstanbulumuzun ilçe takımlarından...

 

17)Petrol OfisiHatırlayan çok kişi var eminim...

 

18)Yimpaş YozgatsporSen de efsanesin Yozgat...

 

19)GöztepeVee Göztepeee… Ligdeki nadir İzmir takımlarındandın. Göztepe Göztepe diye adından söz ettiriyordun herkese... Neyseki şimdi yeniden Süper Lig'e döndün. İzmir takımlarının yeri Süper Lig olmalı.

 

20)KarşıyakaSen de öyleydin Karşıyaka… Ama Göztepeyle aynı oldu be akıbetin...

 

21)Zeytinburnuİstanbul’un bir diğer ilçe takımı...

 

22)KayserisporAvrupa’ya gittiğin zamanlar biliniyor senin Kayserispor….

 

23)Bonus: Pendikspor..:D:DTamam sustum… Biliyorsunuz zaten...