Ana Sayfa>> Kültür Sanat
Okuma Süresi 5dk
En iyi 10 Jim Carrey filmi!
Doruk / 15 August
9157 0
Jim Carrey efsanesinin unutulmaz 10 filmi

NOT: Sıralama yazarın kişisel bir sıralamasıdır. Herhangi bir otoriteden alıntı değildir. Varsa bu sıralama yanlış diyen, hodri meydan…:))

 

 

Evet.. Jim Carrey… Dünya sinema tarihinin mimik manyağı, enerjik mi enerjik, durdurak bilmeyen, film boyunca izleyicinin dikkatini en yoğun seviyede tutmayı her zaman başarmış olan efsanevi oyunculardan… Böyle bir aktör olur da, oynadığı filmler hiç yabana atılır mı? Hepsi de birbirinden efsane, hepsi de birbirinden komik kahkaha tufanı.. Arada ciddi olanlar olsa da komik olanların yanında devede kulak gibi gerçekten… 

 

Ayrıca; Jim Carrey’nin bir komedi efsanesi olmasına, Kemal Sunal’ın da Türkiye’nin efsanesi olmasına istinaden aralarında çok ciddi bir benzerlik söz konusu.. Kemal Sunal’ın ciddi rol yaptığı filmlere bakın, genelde en az beğenilenler, en az reytinge sahip olanlardır. Bir garip geliyor insana, ciddi roller yakışmıyor böyle insanlara… Jim Carrey’de de aynısı oluyor. Ama korkmayın, listede bir tane ciddi film de var, tahmin ediyorsunuzdur az çok hangisi olduğunu, özellikle kızlar, ama neyse.. Yine de sürpriz olsun. Müsaadenizle sıralamaya başlayalım.

 

10)Eternal Sunshine of Spotless Mind(Sil Baştan) 

2004 yapımı olan film, 2005 yılında Jim Carrey’e ödül kazandırmıştır. Jim Carrey’nin ciddi bir rolde yer aldığı nadir filmlerdendir az önce söylediğimiz gibi. Son derece romantik ve hüzünlü bir film. Bu içeriğin yazarı olarak romantik filmler pek favorilerim arasında olmasa da Jim Carrey ile birlikte film hayli renk kazanmış. Haa; bir de filmin içeriğinde bulunan bilim kurguya dair figürler de biraz daha ilgi çekici yapıyor…

 

Filmin konusu kısaca şöyle: Monotonluktan ötürü hafiften depresyonda olduğunuz, eski sevgilinizi bir türlü unutamadığınız bir yaşantı içerisindesiniz. ‘O gün işe gitmesem, trenin gittiği durağa bile bakmadan rastgele seyahat etsem ne olur ki sanki’ diye düşünüyorsunuz. Olaylar birbirini kovalarken hafiften merdivenaltı olan bir tedavi yöntemiyle karşılaşıyorsunuz. Size diyor ki, hafızanızda üzülmenize yol açan, hatırlamak istemediğiniz şeyleri siliyoruz. Uyandığınızda geçmişteki acıları hatırlamayan musmutlu bir insan olarak uyanıyorsunuz.. Depresyon yaşayan, hayattan zevk alamayan bir insan olarak ne düşünürsünüz? 

 

Devamı filmde…:) iMDb Puanı: 8.3 

 

9)The Truman Show 

Yaklaşık 30 yıllık bir reality show’u hayal edin. Yüzlerce oyuncu, milyonlarca liralık dekorlar.. Hepsi kariyerlerini bu reality show için feda etmişler. Yani 20 yaşında katılan adam zaten buradaki işi bittiğinde 50 yaşında olacak..:) Neyse.. 

 

Bir de bu reality show içerisinde, her şeyin bir show olduğundan haberi dahi olmayan, şovun içerisinde doğup, dünyayı kendi hayatından ve yaşadığı hayattan ibaret sanan saftrik bir insan düşünün. İşte o kişi Truman.. Jim Carrey’nin canlandırdığı rol…

 

Filmin konusu acımasız bir deney yani bir nevi… Bir ada ülkesinde, her şeyin dekor ve düzmece olduğu bir ortamda her gün insanlar işe gidip geliyormuş gibi yapıyor, her gün Truman ile rol icabı çeşitli konuşmalar yapıyor. Truman da kendisine yapımcıların ve oyuncuların öğrenmesine izin verdiği bilgi dahilinde, kartpostallar gibi olan adadaki sakin yaşantısına devam ediyor… TV’lerdeki milyonlarca insan da bu Truman Show’u bıkmadan usanmadan izliyor..

 

Soru şu: Dış dünyadan haberi olmayan bir ortamda, bir insanı böyle büyütürseniz, beynini yıkarsanız ne yapar? Dış dünyayı keşfetmekte ısrar eder mi? Filmde pek çok sahnede Truman dünyayı gezmekten bahsettiği zaman figüranların onu bastırmaya çalıştığını, ‘Senin işin en azından masa başı, sen burada rahatsız boşver gerisini.’ gibi telkinlerle merakının öldürülmeye çalışıldığı görülüyor. Ama tabii Truman’ı doğumundan beri tanıyan film setinde her şey planlandığı gibi gitmiyor, Truman da pek yapımcının iddia ettiği gibi birisi çıkmıyor.. Filmi izleyin, görün..:)

 

NOT: Truman Show; günümüz kapitalizminin, Amerikan rüyasının, Amerikan rüyasını yaşayan milyonlarca insanı izleyen biratkım yapımcıların, senaristlerin sembolize edildiği bir ironiden başka bir şey değildir… Filmden o kadar çok ekileneceksiniz ki, izledikten sonraki hayatınız eskisi gibi olmayacak, elinizde olmadan daha çok sorgulamaya başlayacaksınız…

 

Jim Carrey’nin ciddi rollerinden bir diğerini canlandırdığı Truman Show, kendisine 1999’da Oscar ödülü kazandırmıştır. 1998 yapımı olan filmin iMDb puanı 8,1’dir.

 

8)The Cable Guy (Baş Belası) 

Jim Carrey’nin kültleşmiş filmlerine kıyasla daha az bilinir Cable Guy. Türkçe’ye ‘Baş Belası’ olarak yapılan çevirisinde de yabancı filmlerin harika tercümesini bir kez daha görüyoruz..:) Neyse..

 

Az bilinen filmlerden olmasına rağmen bence saklı bahçe gibi bir şeydir Cable Guy. Çok güldürmüştür beni. Özellikle bir TV ustası olan Jim Carrey’nin hayat verdiği o manyak, hafiften sapık karakter.. Ama işin özünde bu manyaklığın arkasında bulunan derin yalnızlığı, dışlanmışlığı görüyoruz ve yer yer üzülüyoruz bazı sahnelerde…

 

Filmde Jim Carrey bir her türlü elektrik, TV, radyo, elektronik tamircisidir. Son derece hanım evladı, beyefendi bir müşteri kendisini çağırır. Daha sonra bu ikili samimi olur. Olaylar şekilenmeye başlar..

 

1996 yapımı olan The Cable Guy, ilginç bir şekilde 6,1 almış.. Ama TOP 10’umda yani haberiniz olsun..:)

 

 

7)A Series of Unfortunate Events (Talihsiz Serüvenler) Dizisi
 

Evet.. Fazla yoruma gerek yok.. Gelin büyücü, düzenbaz, madrabaz Jim Carrey’nin o meşhur komikliklerini kullanarak üç kardeşin başına neler açtığını yerlere yatarak gülme eşliğinde izleyin..

 

Yapım yılı 2004. iMDb puanı 6,8.. Ne kadar kıt bir notun var iMDb!!!!!

 

6)Bruce Almighty (Aman Tanrım)
 

Hahaaaa, en efsanesine geldi sıra… Bruce, yani başrol oyuncumuz, tabii ki de Jim Carrey.. Tanrı ile alıp veremediği bazı meseleler vardır kendisinin. Tanrının adaletsizliğinden şikayetçidir. Kendisine bir işaret yollaması konusunda ısrar etmektedir. Film dindar bir film değil korkmayın. Tam tersine, tabusuzluğu, tanrıyı resmetmesi gibi meseleler yüzünden Malezya, Endonezya ve birçok Müslüman ülkesinde yasaklanmıştır gösterimi..

 

Her neyse; günlerden bir gün Bruce’a Tanrıdan işaretlerin alası gelir. İşin komik tarafı, Bruce’un tanrıdan işaret istediği zamanlarda kendisine üst makamlarca bir sürü işaret gönderilmekte ama Bruce bunu bir türlü fark edememektedir. Hani şu dolaylı yollarla verilen işaretlerden…

 

Sonra da Bruce’a, ‘Sen misin benimle bu kadar uğraşan. Al sana Tanrı kuvveti. Bir şeyin olmasını istiyorsan dilemen yeterli olacak...Bakalım ne yapacaksın.’ derler ve bir süreliğine kendisine tanrısal kuvvet veririler. 

 

Gerçekten de güç ellerindedir kendisinin. Canı ne isterse olması için aklından geçirmesi yeterlidir. Yolda giderken, işteyken, evde eşiyleyken bunları hep dener, her seferinde de olmasını istemesinin yeterli olacağı şekilde bir yetkisi olduğunu görür kendisinde… Sonrasını da izleyin, beraber görelim, yorumlayalım…

 

2003 yılında vizyona giren film iMDb’den 6,7 almış. NOT: Aman Tanrım çeivirisiyle olacak şekilde serinin 2. filmi de vardır ama çok kötü olmuş bence. Jim Carrey oynamıyor zaten. Nuh’un Gemisi falan konu alınıyor.

 

5)Ace Ventura (Hayvan Dedektifi) Serisi

 Geldik hiperaktif, salak görünümlü aşırı zeki dedektifimiz Ace Ventura’ya.. Yalnız diğer dedektiflerden biraz farkı var kendisinin: Bir Hayvan Dedektifi.. Evet; mizah ustamız Jim Carrey bu sefer zenginlerin özellikle hitap ettiği son derece spesifik bir işi yapıyor, hayvan dedektifliğine soyunarak çalınan, kaybolan hayvanları buluyor. 

 

Filmde tek bir ciddi anını bile göremeyeceğiniz Jim Carrey, film esnasında tabii ki yeni insanlarla tanışıyor, yeni diyarlar ziyaret ediyor, hedef hayvanı kurtarmaya çalışırken çeşitli maceralar da yaşıyor… Ace Ventura tüm serisi olacak şekilde şimdiye kadar izlediğim en komik Jim Carrey filmlerinden.. Aptal ama akıllı derler ya; işte öyl bir dedektif bekliyor sizi…

 

1994 yılında çekilen film iMDb’den 6,9 puan almış...

 

4)Dumb and Dumber (Salak ile Avanak) Serisi 

Jim Carrey’nin tek başına değil bir diğer rol arkadaşıyla ünlendiği bir film. Jim Carrey ve Jeff Daniels iki film halinde ‘Dumb and Dumber’, yani ‘Salak ile Avanak’ serisi olarak karşımıza çıkıyorlar. 

 

İkisi de birbirinden salak, birbirinden mal af edersiniz olan bu ikilinin maceraları sırasında gülmekten yerlere yatacak, sandalyeyi kıracak, sesinizi tüm mahalleye duyuracaksınız...

 

3)Maske serisi 

Türk televizyonlarında da defalarca gösterilen bir Jim Carrey klasiği: Maske.. Orjinal ismiyle The Mask.. Seri halinde olan filmin her biri diğerinden daha komik, daha sürükleyici..

 

Gerçekten de bizim kanallarda bu film epey çok yayınlandı. Yani başka Jim Carrey filmleri falan değil, hakikaten özellikle Maske’yi yayınladırlar. 

 

Film eski çağlardan kalan sihirli bir maske etrafında şekilleniyor. Jim Carrey’nin canlandırdığı arkadaşımız; eski çağlardan kalan büyülü bir maskeye denk gelir. Bu maske, takıldığı zaman kişiyi tam bir şeytana çevirmekte, aslında hiç olmadığı kişiye dönüştürüp yapmayacağı şeyler yaptıran bir büyü taşımaktadır. Aslında işin özü şudur: Jim Carrey’nin bulduğu maske, takan kişinin bastırılmış yönlerini ortaya çıkaran, sosyal kaygılardan ötürü kendini gösteremediği dürtülerini ortaya çıkarmakta sakınca görmemesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. 

 

Jim Carrey de bu maskeyi bulmadan önce arkadaşları tarafından sürekli ekilen, efendiliği suistimal edilerek yer yer ezilen, diğer insanlar gibi havalarda uçup zıplayıp, ilgi manyaklığı yapamayan kendi halinde; yalnız, her ne kadar düzgün olsa da hafiften loserlığı olan bir tiptir. Maskeyi denizde bulup eskaza taktığı zaman ise olanlar olur. Bu yalnız arkadaşın içinden adeta bir eğlence manyağı, dans manyağı, insanları eğlendirmekten, alabildiğine hayatın dibine vurmaktan zevk alan, tertemiz bir insan çıkar. Sonrasında olanları da filmi izleyerek görün..:)

 

1994 yılında çekilen film, iMDb’den 6,9 puan almış...

 

2)Liar Liar (Yalancı Yalancı) 

Ooooo. Bu da efsanelerden… Bu sefer karşımızda garip mi garip, ucube mi ucube, ama işini bir o kadar iyi yapan bir avukatla karşılaşıyoruz. Jim Carrey burada tipik, ama bir o kadar da efsanevi bir Hollywood avukatını canlandırıyor.

 

Avukatımız tam bir sosyopat… Yalan söylemekte uzman. Bu özelliğine dikkat, filmin adı oradan geliyor zaten, yalan söylemekte uzman kendisi. Müvekkilini nasıl savunacağını o kadar iyi biliyor ki, bir hakimi; 30 kişiyi öldürmüş bir seri katilin masum bir melek olduğuna dahi ikna edebilir.

 

Peki ya bu avukatın başına bir şey gelirse: Ekmeğini yalandan, manipülasyondan, iknadan kazanan bu insan bir büyüye maruz kalsa ve yalan söyleyemese?… Hem de ‘Sayın Hakim kusura bakmayın ama siz tam bir salaksınız.’ ya da ‘Moraliniz bozuk gözüküyor avukat bey?’ sorusuna ‘Dün gece çok kötü bir seks yaşadım.’ cevabını ulu orta verebilecek kadar bir dürüstlük lanetiyle karşı karşıya kalsa?… 

 

Bir kahkaha tufanı sizi bekliyor, izleyin ve görün… 

 

1997 yapımlı film iMDb’den 6,9 puan almış...

 

1)Yes Man (Bay Evet) 

Vee Jim Carrey’nin kanımca en iyi filmi olan Yes Man ile seriyi noktalıyoruz.. Mükemmel bir kahkaha tufanının, ultra enerjik Jim Carrey karakterinin birleşmesiyle birlikte aynı zamanda izleyen kişiye adeta bir hayattan zevk alma dersi veren filmle karşı karşıyayız: Bay Evet…

 

Jim Carrey bu filmde; hafiften tükenmişlik sendromu yaşayan, evde film izleyip izleyip duran, dışarıya çıkası gelmeyen, asosyalleşmiş, fırtınada kaybolmuş, kısacası Allahlık Ali Bey bir insanı canlandırmaktadır. Günlerden bir gün bir arkadaşı vasıtasıyla bir seminere denk gelir. Arkadaşının yoğun ısrarları sebebiyle kursa gitmeye ikna olur. Bir kişisel gelişim terapisi olan bu seminerlerde hocanın istediği tek bir şey vardır: Say Yes!… Yani Evet demeniz..:)

 

Dışarıda ne olursa olsun, nereye davet edilirseniz edilin, hangi ilanla karşılaşırsanız karşılaşın, ama bakın neyle olursa olsun, 1 saniyeden fazla düşünmeden evet diyeceksiniz. Yükseklik korkunuz mu var? Birisi size bungee jumping’e gitmeyi teklif etse bile evet diyeceksiniz. Futboldan nefret mi ediyorsunuz? Biri sizi futbol maçı izlemeye davet etse bile evet diyeceksiniz. Bu bir süre böyle devam edecek. Sonrasında da eğitmen sizinle ilgili durum değerlendirmesi yapacak. Çok kısa bir sürede depresyondan çıkma garantili, bir o kadar da eğlenceli ve macera dolu…

 

Favori filmimdir.. 

 

2008 yapımı olan Yes Man bütün efsaneliğine rağmen ne yazık ki iMDb’den sadece 6,8 puan koparabilmiştir…

 

 

Evet sevgili Muzlular. Nacizane Jim Carrey listem, filmler hakkındaki yorumlarım, hatırladıklarım bu şekilde. İçlerinden izledikleriniz varsa sizin favoriniz hangisi, beğenmediğiniz hangisi? Asıl önemlisi, sizin listeniz nasıl? Buyrun cevaplarınızı bekiiyoruz..:) Sağlıcakla kalın..