Ana Sayfa>> Teknoloji Bilim
Okuma Süresi 5dk
BEKLEDİĞİMİZ HABER GELDİ: VİDEO OYUNLARI BEYNİ GELİŞTİRİYOR
Cem / 12 October
704 0
“Kalk o bilgisayarın karşısından, aptal olacaksın” lafı tarihe karışıyor. 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi olan oyunlar, Katalonya Açık Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, beyni olumlu etkiliyor.

“Kalk o bilgisayarın karşısından, aptal olacaksın” lafı tarihe karışıyor. 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi olan oyunlar, Katalonya Açık Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, beyni olumlu etkiliyor.


Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte, oyun aşıklarının yaş aralığında büyük değişimler meydana geldi. Oyunlar, artık ergenlerin ya da çocukların tekelinde değil! Yetişkinler de gözlerini ekrandan alamıyor. Yapılan araştırmalarda video oyunları oynayan oyuncuların yaş ortalamasının 36 olarak tahmin edildiğini de düşünürsek, oyuncu kitlesinin ne kadar geniş olduğunu daha iyi görebiliriz. Peki, bu kadar oyun oynamak, “oyuncuları” nasıl etkiliyor dersiniz?

 

İspanya’da bulunan Katalonya Açık Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, video oyunlarının beyinde neden olduğu yapısal değişiklikler incelendi. “Oyunlar çoğu kez iddiaları destekleyen gerçekler olmamasına rağmen ya övgüyle karşılandı ya da şeytanlaştırıldı’’ diyen araştırmanın başyazarı Marc Palaus, video oyunların beyinde olumlu ve olumsuz değişikliklere yol açabileceğini kanıtladı.

 

Oyuna devam: Video oyunları, beynin performansını artırabilir!

 

Bugüne kadar video oyunların etkileri üzerine yapılan araştırmaların bir kısmı video oyunları oynamanın beynimizin performansını arttırabileceğini ve yapısını değiştirebileceğini gösteriyor. Mesela….

- Video oyunları, dikkat düzeylerini etkiliyor.

- Video oyunları, oyuncuların sürekli dikkat veya seçici dikkat gibi çeşitli ilgi türlerinde iyileştirmeler gösteriyor.

- Beynin dikkatle ilgili bölümleri, oyunların zorluk derecesine göre farklı düzeyde enerji harcıyor. - Uzun süre video oyunları oynayanlarda, vizüospasyal beceriler gelişiyor.

- Hafıza, yön bulma gibi işlevleri üstlenen beyindeki sağ hipokampüs genişliyor.

Özetle, video oyunları oynamak; beyinde olumlu fiziksel değişikler yaratabiliyor.

 

En Büyük Tehlike: Bağımlılık

Video oyunları oynamanın beyin için olumsuz etkileri de var. Bunlardan en tehlikelisi, belki bağımlılık yapması ve kişileri, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu(İOOB) adlandırılan bağımlılığa sürüklemesi. İOOB, oyun bağımlılarında nöral ödül sisteminde fonksiyonel ve yapısal değişiklikler meydana getirirken; kişilerin, devamlı oyun oynama isteğinde bulunmasına neden oluyor.

 

Palaus’un da özellikle belirttiği gibi video oyunların beyindeki etkilerini konu alan araştırmalar oldukça yakın tarihli ve bu alanda çok fazla çalışma bulunmuyor. Bu nedenle oyunların hangi yönlerinin, beyindeki hangi bölgeleri nasıl etkilediği net olarak tespit edilebilmiş değil. Video oyunlarına dair yapılan çalışmaları zayıf kılan bir diğer sebep de, ortaya çıkan değişimlerin, bütün oyuncuların beyninde aynı şekilde gerçekleşmemesi.

 

Velhasıl, biz araştırmanın yine olumlu taraflarını alalım ve bağımlı olmadan, level atlamaya devam edelim!