Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
Yürekleri Isıtan Bir Dostluk Hikayesi
Cem / 26 Kasım
610 0
Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yaşayan 58 yaşındaki Fatma Çeri’nin dört kangal köpeği ve üç kedisinin dostluğu yürekleri ısıtan cinsten...

İstanbul’da uzun yıllar yaşadıktan sonra ailesiyle beraber memleketi Tunceli’ye dönen Fatma Çeri, hayvancılıkla uğraşıyor. Arazilerine öncelikle bir ahır yaptıran aile, büyükbaş ve kümes hayvancılığıyla uğraşmaya başlamış. Zamanla etraftaki tilki, kurt, domuz gibi canlıların hayvanlarına zarar verdiğini fark eden aile, arazilerine bir de kangal köpekleri almış.

 

 

Coni”, “Gurce”, “Duman” ve “Haydut” hem sevgi dolu, hem de korumacıymış…

 

 

Daha sonra üç sevimli kediye de yuvalarını açan Çeri ailesi, bu kedilere de  “Tombili”, “Çakıl” ve “Topitam” isimlerini vermiş.

 


 

Kangal köpekleri ve kediler arasında bir dostluk geliştiğini fark eden aile buna bir hayli şaşırmış! Bakmışlar ki hepsi beraber yemek yiyor, oyunlar oynuyor ve hatta beraber uyuyorlar… Bu dostluk onları bir hayli mutlu etmiş. 

Fatma Çeri; “Köpeklerime ve kedilerine çok düşkünüm. Kedilerimden birini kapının önünde buldum. Kucağıma koyup ahıra getirdim. Ahırın önünde bağlı olan köpekler kediyi görünce kızdılar, havladılar. Ben de köpeklere kızdım ve ‘hayır bunlar bizim kedilerimiz karışmayacaksınız’ dedim. Ondan sonra köpekler ve kediler birbirini sevmeye başladı. Kediler, köpeklerin kucağında yatıyor, birlikte yemek yiyorlar. Onlara süt ve kaşar veriyorum. Onlarla konuşuyorum, sohbet ediyorum. Kucağıma geliyorlar. Çocuklarım şimdi uzakta ama onların hasretini kedileri ve köpekleri severek gideriyorum.”