Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Ayın Karanlık Yüzüne İnen İlk Uzay Aracı
Cem / 21 January
137 0
Ay’ın karanlık yüzüne inen ilk insan yapımı araç Çin’in yaptığı robotik bir uzay aracı oldu.

Uzay boşluğunda yer alan (Dünya dışındaki) tüm lokasyonlar günden güne popüler oluyor! En önemlilerinden biri de elbette ki Ay… Çin, Ay’a iniş yapan üçüncü ülke. Aynı zamanda da Ay’ın karanlık yüzüne bir araç indirmeyi başaran ilk ülke…

 

 

Ay’ın yüzeyini tamamen keşfetmek amacıyla başlattıkları Chang’e-4 uzay görevine dahil olan bu gelişme, bilim ve teknoloji dünyasının da alkışlarını topladı. Çünkü Ay’ın o tarafına, yani dünyaya bakmayan yüzüne, iniş yapmak ve oradan radyo dalgalarını almak oldukça zor.

 

 

Çin’in bulduğu çözüm ise oldukça basit; önceden gönderilen bir Ay uydusu, Ay’ın diğer tarafına gönderilecek olan araçla iletişimi sağlayabilmesi için özel olarak tasarlandı. Böylece Chang’e-4 uzay aracı ile Dünya arasında iletişim sağlanmış oldu.

 

 

İndiği Güney Kutup-Alken Havzası’nın yaşını ve Güneş Sistemi’nin geçmişini inceleyecek olan araç, yaklaşık 2500 kilometre çapındaki devasa krateri de detaylıca araştıracak. Bolca bilimsel veriyi buradaki bilim insanlarına ulaştıracak proje yepyeni ufuklar da açacak gibi görünüyor.