Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
İran'dan Bir Yasak Daha: Instagram'a Erişim Engelleniyor
Cem / 21 Ocak
345 0
İran Hükümeti Instagram için erişim engeli kararı aldı.

Zaten oldukça katı kurallara sahip olan ancak son zamanlarda uyguladığı kısıtlamalarla da gündemden düşmeyen İran Hükümeti, Instagram'daki içeriklere bir süredir akıllı filtreleme sistemi uyguluyordu.

 

 

Ancak İran Başsavcı Yardımcısı Cevad Cavidniya, bu işlem için harcanan yüksek maliyetlere rağmen bir sonuç alınamadığını belirtti ve: "An itibariyle bu platforma erişim engeli getirmek için gerekli yargı kararı bulunuyor. Siber Alem Yüksek Konseyi'nin çoğunluğunun görüşü de bu platformun kapatılması yönünde." şeklinde açıklama yaptı.

 

 

İran Hükümeti tarafından Twitter, Facebook ve Telegram'a erişim zaten yasaklanmıştı. Ancak halka yasak olmasına rağmen ülkenin üst düzey yöneticileri; İran lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve daha pek çok İran Hükümeti mensubu bu uygulamaları kullanmaya devam ediyor.

 

 

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Instagram’ın da yasaklanmasıyla yaşamın kolaylaşacağını ve suç oranının azalacağını düşünüyormuş. Ne kadar haklı olduğu ise şüpheli…