Ana Sayfa>> Yok Artık
Okuma Süresi 5dk
Cambridge Dictionary Yılın Kelimesini Seçti
Cem / 21 January
141 0
Her sene "Yılın kelimesi"ni seçen Cambridge Dictionary, 2018 yılının kelimesini "Nomofobi" olarak açıkladı.

Cambridge Dictionary, her sene o yıla ait trendler ve yapılan araştırmalara göre yılı tanımlayan bir kelime seçiyor. Ellerimizden akıllı telefonları düşürmediğimiz 2018 yılının kelimesi de bununla paralel olarak seçildi.

 

 

İngiltere'de bir araştırma yapıldı ve çıkan sonuçlara göre toplumun büyük bir çoğunluğu telefonsuz kalmaktan korkuyor. İşte bu durumu tanımlayan sözcük ise İngilizce "no mobile phobia" (telefonsuz kalma korkusu) kelimelerinden türetilmiş olan nomophobia yani nomofobi.

 

 

Araştırmaya göre insanların %50'si telefonunu hiç bir zaman kapatmıyor. Düşününce telefonunuzu en son ne zaman kendi isteğinizle kapattığınızı hatırlıyor musunuz?

Araştırmaya katılan insanların çoğu her an ulaşılabilir olmak istiyor. Cep telefonsuz kalmaktan korkan yüzdenin daha büyük bir kısmı ise erkeklere ait.


 

Sadece insanlarla konuşmak için değil; tüm işlerimizi halledebildiğimiz, ödemelerimizi yaptığımız, işlerimizi hallettiğimiz, fotoğraflarımızı efektlediğimiz ve daha pek çok bağımlılık yaratabilecek özelliği bulunan telefonların yeri hepimizde çok ayrı. Ancak telefonsuz kalmaktan bu kadar korkmamız normal mi, tartışılır...