Ana Sayfa>> Listeler Dolsun
Okuma Süresi 5dk
“Ornitorenklerin Atası” Diyebileceğimiz Bir Canlı Fosili Bulundu
Cem / 04 February
457 0
Dünya üzerinde milyonlarca canlı türü yaşıyor. Nesli tükenen canlıların haberlerini duymaya alışkınız; ancak bu sefer yeni bir türünün bulunduğu haberini vermekten mutluluk duyuyoruz.

Oldukça farklı bir canlı türü olan ornitorenklerin bir atası olduğu keşfedildi. Gagası ve vücut yapısı itibariyle şu an yaşayan ornitorenklere benzeyen deniz sürüngenine “eretmorhipis carrolldongi” adı verildi.
 


Yapılan araştırmalara göre “eretmorhipis carrolldongi” bundan 250 milyon yıl önce şimdi Çin’in olduğu konumdaki sığ denizleri yüzerek geçen ve avlarını gagasıyla değerek bulan bir canlı çeşidiydi.

 


Eretmorhipis, yaklaşık 70 cm boyunda, uzun ve sert bir vücudu olan, küçük kafasında küçük gözleri olan, yüzmek ve kendini yönlendirmek için 4 yüzgeci olan bir canlı.

 

 

Bulunan fosiller, hayvanın kafasında kıkırdaktan oluşmuş bir gaga olduğunu ve bu gaganın ortasında modern ornitorenklerde olduğu gibi büyük bir boşluk bulunduğunu kanıtlıyor. Ornitorenklerdeki bu gaganın ortasındaki boşlukta reseptörler bulunuyor. Bu reseptörler çamurlu akıntılarda dokunarak avlanma ve düşük ışık koşullarında avlanma gibi yetenekler veriyor.