Ana Sayfa>> Listeler Dolsun
Okuma Süresi 5dk
Kısa Boylu Erkekler Uzun Boylu Olanlara Göre Daha Sinirliymiş
Cem / 11 Şubat
336 0
Yapılan bir araştırmaya göre kısa boylu erkeklerin uzun boylu olan erkeklere oranla daha sinirli oldukları ortaya çıktı. Araştırma aynı zamanda kısa boylu erkeklerin, şiddete ve suça daha meyilli olduklarını da söylüyor.

ABD'de birbirinden farklı boylara sahip erkekler arasında şiddet, öfke kontrolü, olaylara bakış açısı gibi konularda farklılıklar olduğu tespit edildi. Yaşları 18-50 arasında değişen 600 erkek üzerinde yapılan deneylerle, kısa boylu erkeklerin çok daha kolay sinirlendikleri, suç işlemeye daha meyilli oldukları ve şiddete yatkın oldukları ortaya çıktı.

 

 

Boy uzunluğunun kişilerin davranış biçimlerini nasıl etkilediğine dair yapılan başka bir çalışmada ise kısa boylu kişilerin güvensizlik, korku ve paranoya gibi duyguları da daha çok yaşadıkları anlaşıldı.

 

Aynı sonuçlar aslında kadınlar için de geçerli, sadece erkekler kadar belirgin değil. Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada ise paranoyak davranışlar sergilediklerini kabul eden 60 kadın katılımcı, sanal gerçeklik ekipmanlarına bağlanarak test edildi. Londra'nın meşhur kalabalık metrosunda, CGI modellemesi ile yapılmış insanlardan dolu olan kalabalık içerisinde bir yolculuk yaptırılan denekler, daha sonra bir ankete tabii tutuldu. Anket sonuçlarına göre, daha kısa boylu olan kadınlar, olaylara daha farklı bir perspektiften bakıyorlar.

 

 

Araştırmacılar; kısa boylu kişilerin “yere daha yakında olmaktan kaynaklanan” bazı sorunları olabileceğini düşünüyorlar. Komik ama muhtemelen gerçek…