Ana Sayfa>> Yok Artık
Okuma Süresi 5dk
Su Altında Kamp Yapmak Artık Mümkün
Cem / 11 February
141 0
Dünyamızın çok büyük bir bölümünü kaplayan denizler, hala keşfedilmemiş bir cevher gibi. Ve teknoloji über seviyede gelişip, bu işin eğitimini almış insanları geçmeden her şeyi tam anlamıyla öğrenmemiz pek mümkün değil. Çünkü dalgıçların su altında kalabildiği süre ve harcadıkları enerji ortada...

National Geographic kaşifi Michael Lombardi ve New York Üniversitesi profesörü Winslow Burleson’un buluşuyla dalgıçların su altında uzun süre ve güvenli şekilde kalabilmesi mümkün olacak gibi duruyor. İcat ettikleri şişirilebilir çadır, deniz yüzeyinin metrelerce altında bile olsa dalgıçlara güvenli bir bölge oluşturuyor.

 

 

Yaklaşık 23 kilogramlık çadır, özel bir vinil, naylon ve polyester karşımından oluşuyor, su altında şişirip istediğiniz yere sabitleyebiliyorsunuz.


Çadır, şarj edilebilir bataryalardan güç alan motorlar sayesinde dalgıçlara 6 saate kadar oksijen sağlayabiliyor. Bu bataryalar oksijen sensörünü ve oksijen gözlem ekranlarını da çalıştırıyor.

Yani gelecekte su altında uzun süre kalıp keşifler yapmak, dinlenmek, hatta belki de yemek yemek ve uyumak bile mümkün olacak…