Ana Sayfa>> Yok Artık
Okuma Süresi 5dk
Dünya'nın İlk Sanatçı Robotunun Sergisi Açılacak
Cem / 18 February
130 0
İngiltere’de bir sanat mühendisliği firması tarafından tasarlanan ve “dünyanın ilk sanatçı robotu” Ai-Da'nın sergisi 9 Mayıs'ta ziyarete açılacak.

Bir İngiliz sanat mühendisliği şirketi; insanları çizebilme yeteneği olan ve yapay zekaya sahip ilk robotu geliştirdiklerini duyurmuştu. Ai-Da adı verilen insansı robot, gözünde yer alan bir mikroçip ve elinde bulunan bir kalem sayesinde karşısında poz verenleri çizebiliyor.

 

 

 

 

 

 

Adını dünyadaki ilk kadın bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace’dan adan Ai-Da, eğlence ve iletişim için robotlar yapan Engineered Arts şirketi tarafından tasarlandı. Engineered Arts, Nisan 2018’de Westworld dizisi için de aşırı gerçekçi bir robot geliştirmişti.

 

Tasarımcı Meller; Ai-Da konusunda “Yeni yapay zeka sanat hareketine öncülük ediyor. Ai-Da’yı sunmak konusunda oldukça heyecanlıyız, dünyanın kendi sanatını yaratan ilk profesyonel insansı sanatçısı, ayrıca bir performans sanatçısı” açıklamasını yaptı.

 

Karışık bir ırka sahip olacak olan Ai-Da’nın ilk sergisi olacak olan “Unsecured Fututes” (Güvencesiz Gelecek) Oxford Üniversitesi’nde 9 Mayıs’ta ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Ai-Da ayrıca serginin açılışında canlı performans sergileyecek.