Ana Sayfa>> Senden Benden
Okuma Süresi 5dk
Dünya'nın Giderek Daha Öfkeli Ve Mutsuz Olduğunun Kanıtı: Değişen Müzik Zevki
Cem / 18 February
345 0
Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar artık eskisinden daha öfkeli ve sert şarkılar dinliyor.

Journal of Popular Music Studies’te yayınlanan araştırmaya göre; son 65 yılda müzik zevklerimizin oldukça değişmiş. Lawrence Teknoloji Üniversitesi’nden Lior Shamir ve bilgisayar bilimcisi Kathleen Napier tarafından gerçekleştirilen araştırmada 1951 ve 2016 yılları arasında Billboard’un Hot 100 listesine girmeyi başaran 6000 şarkı incelendi.

 

Shamir ve Napier müzik zevklerimizdeki yeni eğilimleri ortaya çıkarmak için; şarkı sözlerini analiz ederek, şarkı sözlerindeki belirli kelime ve kelime gruplarının kullanımını inceledi ve bu sözlerin tarif ettikleri ya da yansıttıkları duyguları belirleyen bir program kullandı. Yani altyapıdan, melodilerden çok sözlere odaklanan bir çalışma bu.

 

 

Araştırma sonuçlarının çok da olumlu olduğu söylenemez. Çünkü araştırmaya göre öfke, korku, mutsuzluk ve üzüntü içeren şarkıların popülerliği günden güne artarken; sözleri ile mutluluk, neşe ve sevgi saçan şarkıların popülerliği günden güne azalıyor.

 

Bu bütün dünyanın çok mutsuz olduğu anlamına gelmiyor elbette. Ancak sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde gittikçe artan yoksulluk, şiddet, anlayışsızlık ve sevgisizlik hali; dinlenen müziklere de yansıyor.

 

Araştırmada dönemsel olarak da politik ya da toplumsal sebeplere bağlı olarak bazı tarzlara eğilim olduğunu orta koyuyor. Ancak genele baktığımızda durum hiç iç açıcı değil...