Ana Sayfa>> Yok Artık
Okuma Süresi 5dk
Işın Kılıcı İle Düello Yapmak Artık Resmi Bir Spor
Cem / 05 March
335 0
Star Wars efsanesiyle hayatımıza giren “ışın kılıcı” ve “ışın kılıcı savaşları” artık resmi bir spor dalı haline geldi.

Star Wars gelmiş geçmiş en efsane ve kült yapımlardan biri. O kadar “büyük” hayranları var ki; gerçek hayatta kendilerini Jedi öğretilerine adayan ve bunun bir din olduğunu savunan binlerce insan gördük, duyduk…

 

 

Kült serideki gibi, elindeki hayali kılıçla savaşıyormuş gibi yapılan ve çıkardığı seslerle o hayali kılıcı adeta yoktan var edenlerin hareketleri, artık bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Zaten halihazırda ışın kılıcı düellosu büyük bir kitleye hitap ediyor ve dünya şampiyonaları bile düzenleniyordu. Ancak artık iş resmiyete bindi!

 

 

Philippe Bhondi’nin Fransa Eskrim Federasyonu’na başvurmasıyla hayata geçen proje; eskrim sporunda olduğu gibi koruma giysileri ve bir hakemle gerçekleşiyor. Eskrimden en büyük farkı ise eskrim kılıcı yerine ışın kılıcı ile yapılması.

 

 

Fransa Eskrim Federasyonu başkanı Serge Aubailly; bu projeyi gençleri spora teşvik amaçlı hayata geçirdiğini açıklıyor. Işın kılıcı düellosu nasıl oluyor diye merak edenler için kısa bir antreman videosunu da şöyle bırakalım: