Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
2019’UN EN YÜKSEK ASKERİ GÜCE SAHİP ÜLKELERİ BELLİ OLDU
Alper / 11 March
55 0
Global Fire Power, her yıl yaptığı gibi bu yıl da en yüksek askeri güce sahip ülkeleri açıkladı. Türkiye, listedeki yerini koruyor.

Global Fire Power, 2019 Yılı En Güçlü Askeriyeye Sahip Ülkeler listesini yayınladı. Global Fire Power, ülkelerin askeri güçlerini hesaplarken 55 farklı faktörü göz önünde bulunduruyor. PowerIndex’in hesaplama sistemi, teknolojik anlamda gelişmiş olmasına rağmen küçük olan ülkelerin, teknolojik olarak geri kalmış olmasına rağmen büyük ülkelerle adil bir şekilde yarışabilmesini sağlıyor.
Listenin ilk 5 sırasında herhangi bir değişiklik göze çarpmıyor. İki basamak birden yükselen Japonya, listenin altıncı sırasına yerleşirken, iki basamak birden gerileyen İngiltere, listenin sekizinci sırasında yer alıyor. Güney Kore ise yedinci sıradaki yerini koruyor. Dokuzuncu sıradaki Türkiye ve onuncu sırasındaki Almanya’nın yerlerinde de herhangi bir değişme gözükmüyor.

Liste oluşturulurken ülkelerin askeri personel kapasiteleri önemli bir noktaya sahip. Ayrıca ülkelerin toplam savaş uçağı sayıları, helikopter sayıları, tank sayıları, deniz kuvvetleri, kaynakları, lojistik imkanları, askeri bütçesi, nüfusu, toprak büyüklüğü, deniz sınırları da büyük önem taşıyor.

Sıralı tam liste:

1) Amerika

2) Rusya

3) Çin

4) Hindistan

5) Fransa

6) Japonya

7) Güney Kore

8) İngiltere

9) Türkiye

10) Almanya