Ana Sayfa>> Listeler Dolsun
Okuma Süresi 5dk
Ikea, Engelli Müşterileri İçin Bir Projeye İmza Attı
Alper / 18 March
288 0
Ikea, ThisAbles projesi kapsamındaki 3D yazıcı ile basılan ürünleri sayesinde engelli müşterileri tarafından daha “ulaşılabilir” olacak.

Ne yazık ki kullandığımız mobilyalar, engelliler için pek erişilebilir ve kullanışlı olmayabiliyor. Örneğin kulpsuz gardıroplar ve oldukça küçük anahtara sahip lambalar, engellilerin kullanması için pek de uygun değil. Bu problemi çözmek için Ikea Israil, kar amacı gütmeyen Milbat ve Access Israil ile birlikte mobilyalarına yönelik 3D yazıcı ile basılmış ürünleri içeren ThisAbles'ı geliştirdi.

ThisAbles projesinde 13 farklı tasarım mevcut. Proje kapsamında; ufak bir anahtarı, dev bir anahtara dönüştürmek için ya da koltuktan kalkmayı kolaylaştırmak için çeşitli ürünler tasarlanmış. Tüm ürünlerin kurulum prosedürleri, Ikea Israil’in YouTube kanalında açıklanıyor. ThisAbles projesi, küçük bir ürünün engelli insanlar için nasıl büyük bir fark yaratabildiğini göstermesi açısından oldukça değerli.
3D baskı dosyalarını indirmek ücretsiz. Ancak bunları kendi yazıcınızla veya 3D baskı hizmeti veren bir kuruluş yardımıyla kendiniz bastırmalısınız. Montaj için ayrıntılı talimatlar internet sitesinde de mevcut.