Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Çalınan Picasso Tablosu Amsterdam'da Bulundu
Alper / 02 April
368 0
Pablo Picasso’nun eserleri arasında yer alan “Kadının Büstü” adlı tablo, çalındıktan 20 sene sonra Amsterdam’da bulundu.

Picasso kendi döneminin, hatta sanat tarihinin en sıradışı ve başarılı ressamlarından biri. Ressamın genelde Guernica tablosu bilinse de pek çok eseri var ve hepsi birbirinden değerli. Bu tablolardan biri olan Kadının Büstü, 1980’lerde Suudi iş adamı Abdul Mohsen Abdulmalik El-Sheikh tarafından satın alınmıştı. El-Sheikh’in yatında kilitli duran tablo, 1999 yılında Fransa’da Antibes kıyılarında çalındı. O dönemde değeri 4 milyon euro olan tabloyu bulana 400 bin dolar ödül verilecekti.
Hollandalı sanat dedektifi Arthur Brand, 2015 yılında aldığı duyumların üzerine kayıp tablonun peşine düştü. Brand bir süre sonra tablonun izini buldu. Emlakçı, kendisine verilen tabloyu bir mülk karşılığında aldığını, o zamanlar tablonun çalıntı olduğunu bilmediğini söyledi.Hollanda ve Fransa yetkilileriyle iletişime geçen Brand, olayın zaman aşımına uğradığını ve suçlama yapılamayacağını öğrenince adamın kapısını çalarak tabloyu teslim aldı. Brand, hafif yıpranmış olsa da tablonun hala iyi durumda olduğunu belirtiyor.