Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Rengarenk Bir Su Altı Dünyası
Alper / 15 April
383 0
Bilim insanları, okyanusun dibinde son on yılda oluştuğu düşünülen rengarenk bir dünya keşfetti.

Güneş ve oksijenden yoksun okyanus diplerinde sizce nasıl bir dünya var? Muhtemelen kapkaranlık ve ürkütücü olduğunu düşündüğümüz yerler aslında hiç de öyle değil… Elbette ki her yerin rengarenk olmasını bekleyemeyiz, ancak bazı yerler var ki…
10 yıl önce bilim insanları tarafından Kaliforniya Körfezi’ndeki Guaymas Havzası’nda gerçekleştirilen araştırmada hiçbir şey bulunamamıştı. Ancak yüksek çözünürlüklü kameralara sahip otonom denizaltı araçları ile aynı yerin 1800 metre kadar altına inen bilim insanları, okyanus tabanında hidrotermal bacalar oluştuğunu keşfettiler.
Hidrotermal bacalar, magmadaki minerallerin okyanusa karışmasını sağlar. Yani hidrotermal bacaların bulunduğu derin okyanuslarda, güneş ışığı ve oksijen olmasa da yaşam sağlanabilir. Kaliforniya Körfezi’nde de son 10 yılda ortaya çıkan hidrotermal bacalar, Guaymas Havzası’nın derinliklerinde gökkuşağını andıran renklerde bir canlı çeşitliliği oluşmasını sağlamış durumda.Hidrotermal bacalardan püskürtülen mineraller, çapı 15 metreyi, yüksekliği ise 23 metreyi bulan yapıların oluşmasını sağlamış. Bu mineral yapılar hem derin deniz canlılarına yuva olmuş. Araştırmacılar, ummadık bir şekilde keşfedilen hidrotermal bacalarda yeni canlı türleri de keşfetti. Bacaklarda kükürt ile beslenen simbiyotik bakterilerin yanı sıra daha önce görülmemiş mor renkli mikrobiyal canlılar keşfedildi.