Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Sarmaşık Dizisinden İlham Alan Robot
Alper / 22 April
294 0
Bir grup İtalyan araştırmacı; tıpkı bitki filizleri gibi hareket eden, tırmanan ve nesnelerin etrafına dolanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Barbara Mazzolai liderliğindeki IIT (İtalyan Teknoloji Enstitüsü) ekibinin tasarladığı robot; temelde sadece esnek bir pet tüpten oluşuyor ve 1,3 volt batarya ile çalışıyor. Bitkilerde filizler hareket etmek ve esnemek için küçük parçacıklarla dolu hücre içi sıvıdan faydalanıyor; bizim robot ise iyonlar barındıran bir sıvı ile doldurulmuş durumda. Enerji sağlandığında bu iyonlar zemindeki esnek elektrotlara doğru çekiliyor. Bu da robotun gerilmesine sebep oluyor. Güç kesildiğinde ise sıvı tekrar yayılıyor ve filizin yeniden uzanmasını sağlıyor.
Robot şimdilik bir konsept kanıtı aşamasında ancak ekip bu fikrin gelecekte keşiflerde kullanılabilecek yumuşak ve esnek robotlar geliştirmek için kullanılabileceğini söylüyor. Araştırmacılar ise Growbot adını verdikleri yeni bir proje üzerine çalışmaya başladı. Bu robot çevresini algılayarak büyümesini ve hareketlerini düzenleyebiliyor. Neticede robot tutunduğu yüzeyleri de algılayabilecek.