Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
Dünya'nın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı
Cem / 23 Nisan
308 0
“Dünya Mutluluk Raporu” açıklandı! Kuzey ve Batı Avrupa ülkeleri ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye ise 156 ülke arasında 79. sırada.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişim Çözümleri Ağı tarafından her yıl 20 Mart Dünya Mutluluk Günü’nde hazırlanan “Dünya Mutluluk Raporu”na göre, bu sene de dünyanın en mutlu insanları Finlandiyalılar. Danimarka, Norveç ve İzlanda ilk 5’te yer alırken İsveç de 7. oldu.

 

 

Çalışmada birçok farklı kıstas var: özgürlük, cömertlik, gelir, güven, sağlıklı yaşam beklentisi ve toplumsal destek.

 

Türkiye ise listede 156 ülke arasında 79. olarak orta sıralarda yer alıyor. Türklerin mutluluğunun önündeki en büyük engeller, cömertliğin ve yaşam tercihleri konusunda özgürlüğün yeterli olmaması ve yolsuzluk algısı olarak belirlendi. Ayrıca Türk halkının mutluluk algısı ile yapılan ölçümler arasındaki fark da oldukça yüksekti.

 

 

Listenin üst sıralarında genellikle Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleri bulunurken Orta Doğu’dan ilk 20’ye girebilen sadece İsrail oldu. Birleşik Arap Emirlikleri de 21. sırada yer aldı. ABD ise 19. sırada kendisine yer buldu. ABD’de mutluluk oranının 2000’lerin başında en üst seviyeye çıktığı ancak 2012 itibarıyla büyük bir düşüş yaşadığı belirtildi.

 

 

Diğer ülkelerce tanınmadığı için genelde bu tarz listelerde yer almayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de listeye dahil edildi. Dünya Mutluluk Raporu’nda KKTC 64. sırada yer aldı.