Ana Sayfa>> Neler Oluyor ?
Okuma Süresi 5dk
DÜNYANIN İLK YÜZEN TÜNELİ
Cem / 30 April
340 0
Norveç hükumetinin planladığı 40 milyar dolarlık altyapı projesi ülkenin batı kıyısına yüzen tüneller inşa etmeyi hedefliyor.

Norveç’in batısı dik, buzlu dağları ve derin fiyortlarıyla oldukça güzel manzaralar oluştursa da sürücüler için ulaşımı çok zor hale getiriyor. Güneydeki Kristiansand şehrinden kuzeydeki Trondheim arasındaki 1125 km’lik yolda toplam 7 kez feribota binmek gerekiyor. Bu yol ortalama saatte 50 km hızla ancak 21 saatte aşılabiliyor. Ancak bu durum yakında değişecek gibi duruyor.

 

 

Norveç hükümetinin planladığı 40 milyar dolarlık altyapı projesi, feribotların yerine tüneller yerleştirmeyi hedefliyor. Bu tünellerden bazılarının ise yüzen tünel olarak inşa edilmesi planlanıyor. Su yüzeyinin yaklaşık 30 metre altına yerleştirilecek beton tüneller sayesinde hem Kristiansand-Trondheim arasındaki ulaşım süresi yarı yarıya düşecek hem de ulaşımın bölgede yol açtığı çevresel etkiler en aza indirilmiş olacak.

 

 

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yapı Mühendisliği Profesörü Nils Erik Anders Rønnquist “Köprüler uzadıkça belirli noktalara kemerler ve askılar inşa etmeniz gerekiyor. Ama su altında yüzen bir tüneli doğru şekilde inşa ederseniz ve ağırlıklarla dengeyi sağlarsanız sonsuza dek uzatabilirsiniz.” açıklamasını yaptı.


 

Yüzen tüneller suda asılı dursa da aslında tam olarak yüzmüyorlar. Tüpler, zemine çakılı kablolar ve her 250 metrede bir yerleştirilen dubalar aracılığıyla sabitleniyor. Yapının büyük bölümü su altında olduğu için tünel gemilerin botların hatta denizaltıların hareketine engel olmuyor.

 

 

Sıradan tüneller gibi, yüzen tünellerin de acil durum anında yüzeye çıkılabilecek kaçış rotaları bulunacak. Tünelin güvenliği konusunda detaylı araştırmalar gerçekleştirildi.