Ana Sayfa>> Daha Fazlası
Okuma Süresi 5dk
Tİitanik'te Yazılmış Mektup Açık Arttırmaya Çıktı
Cem / 30 April
118 0
Titanik’in buz dağına çarparak batışından önce de bir gemiyle çarpışmaktan son anda kurtulduğu, gemide yazılan bir aşk mektubuyla öğrenildi.

Titanik faciası, dünya denizcilik tarihinin en büyük felaketlerinden bir tanesi olarak geçiyor.

O günlerden kalma bir mektup ise açık arttırmaya çıktı. Mektuba göre Titanik’in yolculuğu düşünülenden çok daha kısa olabilirmiş. 9 Nisan 1912’de İngiltere’nin Southampton limanından yola çıkan gemi, daha limandan çıkarken başka bir gemiyle neredeyse çarpışacakmış.

 

 

Gemi limandan çıktıktan bir gün sonra Richard Gedde tarafından eşine yazılan aşk mektubu, geminin atlattığı kazayı da anlatıyor. Mektuba göre yaklaşık 40 cm mesafeden geçen Titanik ve SS City of New York neredeyse birbirlerine çarpıyormuş. İki tekne arasındaki vakum etkisi nedeniyle SS City of New York’un limana bağlandığı halatlar kopmuş.

 

 

Açık arttırmada mektup, mektubun zarfı, Gedde’nin boğulduğunu varsayan ölüm sertifikası ve talihsiz adamla eşinin iki fotoğrafı bir arada müzayedeye çıkacak. Açık arttırmayı gerçekleştiren siteye göre bu eşyaların 12 bin ila 18 bin pound arası bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.