Ana Sayfa>> Kültür Sanat
Okuma Süresi 5dk
Yurt Dışında Düzenlenen 9 Muhteşem Müzik Festivali !
Alper / 18 Haziran
367 0
Yurt dışında düzenlenen 9 muhteşem müzik festivali için şimdiden hazırlanmaya ve bu yazı kendinizi müziğin ritmine kaptırarak geçirmeye ne dersiniz? O halde haziran ayından başlayarak ağustos sonuna kadar dünyanın dört bir yanında en prestijli müzik festivalleri sizleri bekliyor.

Tomorrowland, Boom, Belçika

Uygun uçak bileti alternatiflerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz destinasyonlara ev sahipliği yapan Belçika’da dünyanın en meşhur elektronik müzik festivallerinden birisi gerçekleşiyor. 2005 yılından beri düzenlenen Tomorrowland, Boom şehrinde her yıl 400 bini aşkın katılımcıyı ağırlıyor. Enerji ve eğlence dolu festivalde harika zaman geçirebilirsiniz. Her yıl dünyanın alanında en ünlü sanatçılarının bu festivale özel sahne şovları hazırladıklarını da hatırlatalım.


 

Exit, Novi Sad, Sırbistan

Vizesiz seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri arasında yer alan Sırbistan’da düzenlenen muhteşem bir müzik festivali olduğunu biliyor muydunuz? 2000 yılından beri her sene yapılan Exit müzik festivali, Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan Novi Sad şehrinde yapılıyor. Festivalde her yıl birbirinden ünlü sanatçılar sahne alıyor. Festivalin en göze çarpan özelliklerinden biri hemen her müzik zevkinden kitleye hitap edebiliyor olması. Çünkü Exit’te rock, hip-hop, punk, elektronik müzik gibi birbirinden farklı pek çok müzik tarzında dünyaca ünlü sanatçıları izleme fırsatınız oluyor. Üstelik Exit, bir Orta Çağ eseri olan Petrovaradin Kalesi’nde gerçekleşiyor.Rock am Ring & Rock im Park, Nürburgring & Nürnberg, Almanya
1985 yılından beri düzenlenen Almanya’nın en meşhur rock festivaline siz de katılmak istemez misiniz? Öyle bir rock müzik festivali düşünün ki aynı günlerde iki farklı şehirde düzenleniyor ve iki şehirde de farklı gün ve saatlerde aynı ünlü sanatçılar sahne alıyor. 7-9 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen festivalin Nürnberg’deki ayağı Rock im Park iken aynı 3 günde Nürburgring’de gerçekleşen müzik festivalinin adı da Rock am Ring. Ama dediğimiz gibi her iki şehirdeki müzik festivalinde de aynı sanatçılar performans sergiliyor. Dolayısıyla bu muhteşem rock şölenine katılmak için hangi şehri seçeceğinize kendiniz karar verebiliyorsunuz.
Eğlencenin kalbinin attığı bu müzik festivallerinden birinde harika sahne şovları ve dünya çapında rock sanatçıları, müzik tutkunlarını coşturuyor. 

Benicassim, Valencia, İspanya

Kolaylıkla ucuz uçak bileti bulabileceğiniz Valencia’da unutulmaz bir müzik şölenine katılmaya ne dersiniz? Benicassim, birçok müzik türünden ünlü sanatçıları ağırlarken aynı zamanda tiyatro, dans, defile ve kısa film gibi farklı alanlarda da sanatseverlere alternatif gösteriler ve sunumlar vadediyor. 1995 yılından beri düzenlenen bu festival dünyanın en iyi uluslararası festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Benicassim her yıl temmuzun ikinci haftasında 4 gün boyunca gerçekleşiyor. Bu yıl da 18-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, efsane bir plaj partisi ile son buluyor. Hazır Valencia’dayken dünyaca ünlü bu harika sahillerinde deniz keyfi yapabilirsiniz. Şehri tanıma ve keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Eğlencenin hiç bitmediği Benicassim, Valencia’da sizleri bekliyor olacak. 

Glastonbury, Glastonbury, İngiltere

1960’lı yılların “çiçek çocuk”ları hippilerden esinlenerek, onların oluşturduğu ruhu yeniden canlandıran ve 1970’li yıllardan beri yapılan renkli, canlı ve eğlence dolu bir müzik festivaline hazırlanın! Glastonbury için dünyanın açık havada gerçekleşen en büyük canlı performans müzik festivali desek abartmış olmayız. Festival, Haziran'ın son haftasında 3 gün boyunca müzikseverlere tempo düşürmeden muazzam bir eğlence sunuyor. Glastonbury, elektronik, rock, folk, reggae ve dünyanın farklı yerlerinden geleneksel müzik türlerine yer veriyor. Müzik dışında festivalde katılabileceğiz etkinlikler arasında ise kabareler, tiyatrolar, sirk, modern dans gösterileri ve poi gösterileri gibi etkinlikler yer alıyor. 

Sonar, Barselona, İspanya

Sıkı bir elektronik müzik tutkunuysanız ve dünya trendlerini takip ediyorsanız, dünyanın en prestijli elektronik müzik festivallerinden biri olan Sonar’a katılmak için yanıp tutuşuyor olmalısınız. Sonar aslında 1994 yılında ilk defa Barselona’dan çıkan bir müzik festivali. Ama günümüze gelene kadar farklı yıllarda farklı şehirlerde de düzenlendi. Aralarında Buenos Aires, Londra, İstanbul ve New York’u da sayabileceğimiz yaklaşık 30 farklı şehirde 54 kez düzenlendi.Barselona’da düzenlenen Sonar müzik festivali Haziran ayı içerisinde gerçekleşiyor. Bu yıl 18-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale farklı ülkelerde ve şehirlerde de katılabilirsiniz. Farklı şehirlerde gerçekleşen versiyonları ise yılın farklı zamanlarında olabiliyor. Bu nedenle güncel zamanları ve hangi şehirdekine gitmek istiyorsanız planlamanızı internetten kontrol ederek yapabilirsiniz.
 
 

Sziget, Budapeşte, Macaristan

Otoritelerce Avrupa’nın en iyi 5 festivalinden biri olan Sziget’in adı nereden geliyor biliyor musunuz? Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Buda ve Peşte olarak ikiye ayrılır. Şehri ikiye bölen de Tuna Nehri’dir. Ağustos ayında gerçekleşen Sziget de Tuna’da bulunan bir adada gerçekleşiyor. Bu nedenle de bu muhteşem müzik festivalinin adı Macarca’da “ada” anlamına gelen Sziget olarak anılıyor. “Özgürlükler adası”ndaki bu festivale katılmak kesinlikle unutulmaz bir tecrübe olacak. Müziği ve eğlenceyi ruhunuzda hissedeceğiniz Sziget müzik festivalinde siz de müzikseverlerle birlikte harika vakit geçirebilirsiniz. 

Roskilde, Roskilde, Danimarka
İskandanivya
’nın büyüleyici ülkelerinden Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a bağlı adalardan biri olan Zealand’de müzik ve eğlencenin ritminin hiç düşmediği günler hayal edin. Roskilde, 1971 yılından beri Zealand’de düzenleniyor ve Kuzey Avrupa’nın en büyük müzik festivali olarak biliniyor. Roskilde’de dünyaca ünlü müzisyenler festival kapsamında kurulan pek çok sahnede canlı performanslarıyla katılımcıları büyülüyor. Muhteşem performanslarla müziğe doyarken aynı zamanda farklı aktivitelere de katılarak harika zaman geçirebilirsiniz. 

Burning Man, Nevada, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü’nde standartların oldukça dışında bir müzik festivali deneyimi sizleri bekliyor. Burning Man, yani “yanan adam”, müzik festivali adını festivalin son günü yapılan sembolik aktiviteden alıyor. Tahtadan yapılan heykellerin çölün ortasında yakılmasıyla festival son buluyor. Bu nedenle de bu meşhur müzik festival Burning Man olarak anılıyor.

Aslında Burning Man sadece bir müzik festivali değil. Çünkü birbirinden ilginç heykellerin ve sanat çalışmalarının sergilendiği bu festival aynı zamanda bir sanat festivali. Çölün ortasında, muhteşem şovlar, devasa sanat eserleri ve etkinliklerle benzersiz bir festival tecrübesi yaşamak istiyorsanız siz de Burning Man’e katılabilirsiniz.