Ana Sayfa>> İşte Bu
Okuma Süresi 5dk
Yaz Aylarının En Çok Tercih Edilen Kokteylleri
Alper / 18 Haziran
453 0
Alkollü ya da alkolsüz, damak zevkinize göre şekillendirebileceğiniz birçok kokteyl türü bulunuyor. İşin popüler mekânlarından bu tatları deneyimleyebileceğiniz gibi, kendiniz de özel kokteylinizi tasarlayabilirsiniz.

Cosmopolitan

Sanırız en bilinen kokteyllerin başında Cosmopolitan geliyor. İçerisinde alkol olarak votka bulunuyor. Bununla beraber, limon ve kızılcık suyu da içeriyor. Kızılcık suyu yerine yaban mersini suyu da kullanılabiliyor. En önemli noktalarından biri de Cointreau yani bir çeşit portakal likörü. Malzemelerin karışımı yapılıp bir süre süzülerek bekletilir. Genellikle limon ile servis edilen bu kokteyl, yalnızca yazın değil, her mevsimin favorilerinden biri. Hem ferah hem de son derece lezzetli alternatiflerden biridir. 

Sangria

Son dönemlerin favori içeceklerinden biri olan Sangria, içerisine farklı meyve ve tatlar eklenerek kişiye göre şekillendirilebilir. Esas malzemesi kırmızı şarap olan bu kokteylin içerisine toz şeker de ekleniyor. Elma, limon, portakal gibi farklı meyveler de eklenebiliyor. İsteğe göre çilek gibi kırmızı meyveler de ekleyebilirsiniz. Toz şeker ve şarap karışımı içerisine muskat rendelenip tarçın da ekleniyor. Meyvelerin eklenme sürecinden sonra da bir süre soğuk bir yerde bekletilerek servis edilmektedir. Servis aşamasında ise nane tercih edilmektedir. Sangria içerisinde hafif meyveler ve şarap ile beraber yaz akşamları için en ideal kokteyllerden biri. 

Long Island Iced Tea

Yaz kış tercih edilen kokteyllerden biri olan Long Island, özellikle yaz aylarında daha fazla tüketilmektedir. Tat ve yarattığı etki bağlamında en beğenilen kokteyllerden arasında yer alan Long Island’ı daha önce denemediyseniz, öneririz. Diğer kokteyllerden farklı olarak içerisinde daha fazla sayıda farklı alkol türü bulunmaktadır. Rom, cin, likör, tekila karışımı temel yapısını oluşturmaktadır. Bergamotlu soğuk çay ve limonla beraber da tamamlanmış olur.

 


 

Mojito

En az Cosmopolitan kadar popüler olan yaz kokteyllerinden biri de Mojito’dur. Plaj kokteyli olarak da anılan Mojito, hafif ve lezzetli bir içecek türüdür. İçerisindeki temel alkol, beyaz romdur. Aynı zamanda şekerli şurup da Mojito’yu lezzetlendiren önemli malzemelerinden biridir. Nane yaprağı ve limon dilimleri ile sunulan kokteylin içerisinde de bir miktar yeşil limon suyu bulunmaktadır. Malzemelerin tamamı karıştırıldıktan sonra içerisine biraz soda da eklenir. 

Margarita

Popüler kokteyllerden biri olan Margarita’nın temel alkol çeşidi tekiladır. Tekila ile beraber portakala likörü de kullanılmaktadır. Ek olarak içerisinde bir de yeşil limon(lime) suyu da bulunuyor. Margarita’nın, frozen versiyonu da yazları sıklıkla tüketilmektedir. İsteğe göre içerisine taze meyve parçaları da eklenmektedir. Frozen versiyonunda ise içerisinde yoğun buz bulunuyor. Yaz akşamlarının ya da havuz başı aktivitelerin vazgeçilmeyen lezzetlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. 

Kamikaze

Lezzetli karışımlardan biri olan Kamikaze de yaz aylarında tüketimi artan kokteyl türlerinden biridir. İçerisinde temel malzemelerinden biri votkadır. Bir ölçek votka ile beraber, portakal likörü de kullanılıyor. Portakal likörü olarak TripleSec kullanılmalıdır. Bununla beraber, limon suyu da eklenerek bir süre karıştırılmalı. Buz dolu bir karıştırıcının içerisinde karıştırılması lezzetini artıracaktır. Süzüldükten sonra servis edilen bu kokteyl türü diğerlerinden farklı olarak shot bardağında servis edilir. Genellikle dilim limonla servis edilmektedir.